Euroleague’in son dönemin en rekabetçi zamanlarından birine ev sahipliği yaptığına şahit olduğumuz bir haftayı geride bıraktık. Son şampiyon Anadolu Efes’in üst üste 2. Yenilgisi, soru işaretlerini üzerinden atamayan Fenerbahçe’nin ilk kez üst üste 2. Galibiyeti ve El Clasico. Ligin 14. Maçları geride kaldı ama sanırım şu anda Barcelona dışında hiçbir takım için bir garanti veremiyoruz.

Efes’in Sorunu Sadece Pota Altı mı?

Ligin en iyi 2 guardı olan Micic ve Larkin’e sahip olup uzun rotasyonunda sorun yaşayan bir takım olan Anadolu Efes’i yenmek isteyen bir koçun ilk düşüneceği şey nedir? Tepede guardlara baskı yapmak ve boyalı alana hücum etmek. Trinchieri de böyle yaptı, tıpkı bu sezon diğer koçların da denediği gibi. Ama Bayern’in elinde boyalı alana hücum baskısı oluşturacak Hunter ve De Shaun Thomas gibi hem de gününde olan iki oyuncu olunca Darun Hilliard gibi bu sezonun en önemli isimlerinden birinin yokluğunda bile sonuç alabildiler. Lucic ve Jaramaz’ın dışarıdan Rubit’in de içeriden verimli katkısı, galibiyeti getirdi. Efesi, geçen hafta Barcelona’ya uzatmada kaybettikleri maç sonrasında sanki takım fark yemiş gibi ağır eleştirmemin nedeni işte buydu. Takım şu anda Larkin – Micic’in ellerinde değil salt onlardan ibaretmiş gibi oynuyor. Vasa (Micic)’nın bu sezonda gözlemlediğimiz keyfiliği de eklenince ancak bu kadar oluyor. Sezonun iki transferi Petrusev ve Bryant, ekleme gibi, Simon düşüşte, Anderson eskisinden uzak, Beaubouis ve Moerman istikrarsız, Singleton sorunlu, şimdi de sakat, Dunston ise ilk kez bu maçta oynadı desek yanlış olmaz. Böyle bir ortamda yeni varyasyonlara ve her şeyden önce yeni bir moral ve zihniyete ihtiyaç var. Yoksa evet, etkili bir uzun transferi gerekli ama takımın bu ruh hali ile sorunu tek başına çözmez. Real Madrid örneğini vereyim: Heurtel, Yabusele, Hanga gibi alışılmışın dışında oyuncuların oynadığı bir takım şu anda ve hiçbiri de star değil. Laso, yeni şeyler buluyor, değiştirmekten korkmuyor. Böyle giderse yine belki Play-Off yapılır, F4 zorlanır ama bu sezon yapılması gereken değişiklikler, sezon sonu kendisini dayatır.


Artık yeni şeyler söylemek gerekiyor

Fenerbahçe Beko Umut Veriyor

Belki insanlar, Jan Vesely’nin heykeli dikilesi olağan üstü performansı nedeniyle takımın Monaco’dan sonra Zenit deplasmanında kazanmasını takıma güven yönünde değerlendirmeyebilirler ama gerçek öyle değil. Çoktan Fenerbahçe tarihine geçen Jan Vesely, elbette galibiyetin başrolüydü ama hem onun takımı yönlendirme rolündeki başarı hem de diğer oyuncuların özellikle savunmadaki istekli hali, sonucu getirdi. Takımın şutörleri; Guduric ve Shayok’un aynı anda olmayışlarına rağmen skor üretilebilmesi, Henry ve Şehmus’un oyun kurucu rolünde kaydettikleri özgüven artışı, De Colo’nun kendini takımın arkasına geçirmeye başlaması çok iyi gelişmeler. Booker, Polonara, Pierre gibi son derece kritik oyuncuların daha fazla süreklilik sağlaması ve artık forma girdiğini düşündüğümüz Guduric ile Shayok’un dönüşü; bu Fenerbahçe’yi şampiyonluk adayı bile yapar. Rakip Zenit’te ise Kuzminskas’ın ekstra performansı ile pota altı savaşçılarının iştahı, maçı taşımalarını sağladı. Ama Fenerbahçe savunması, rakibe 17 top kaybı yaptırıp Jordan Loyd’u frenlemeyi başardı.


Forması salona kesin asılacak, heykeli gündemde

El Clasico Göz Kamaştırdı

Barcelona ve Real Madrid’in zirve ortağı olarak çıktıkları El Clasico kapışmasında favori Barcelona, maçın başında kısa bir tutukluğun ardından aynı zamanda eski bir Real Madrid’li olan Mirotic’in ustalıklarla dolu performansıyla maçın tamamını domine ederek kazandı. Takımda; Higgins, Calathes ve Abrines gibi oyuna direkt etki edecek 3 önemli isim yokken bunu başardılar. Çünkü koç Saras, takımdaki herkesi hazır tutmayı ve verimli rotasyonu çok iyi başarıyor. Real Madrid tarafında ise Efes bölümünde söylediğim gibi Laso’nun başarısı büyük. Ancak takımın şu anki toplam kadro gücü ne kadar taşır belli değil. Uzun süren sakatlığından artık dönen Anthony Randolph, ligin ikinci yarısında forma girer ve pota altında Tavares – Poirrier ikilisinin verimi yükselirse yine yarışa ortak olacaklardır. Ancak bu maç özelinde izlettikleri basketboldan dolayı iki takım da alkışı hak etti.


Mirotic resital izlettirdi

Yine Bir Çift Maç Haftası

Euroleague’in 15 ve 16. maçları, yine bir çift maç haftası ile geçilecek. Efes ve Fenerbahçe, evinde Baskonia ve Maccabi’yi konuk edecek, sonra Fenerbahçe yine evinde Baskonia ile oynarken Efes, Maccabi deplasmanına çıkacak. Anlaşılacağı gibi Maccabi kilit, Baskonia sürpriz, ama her iki takımın da bu çift maç haftasından ikide iki ile ayrılacak gücü ve aslında çokça ihtiyacı da var. Maccabi’nin de kadro yetersizliği sorunları başladı. Haftanın diğer öne çıkan maçlarını ise; Milan – Pana, Olympiakos – Bayern, CSKA – Unics ve Milan – Real Madrid olarak sıralayabilirim. Haftaya, ilk yarının sonuna gelirken puan durumu analizi de yapmak istiyorum. Görüşmek üzere, iyi seyirler.