Google'ın CEO’su Sundar Pichai, toplumun yapay zekanın hızlı gelişimine hazırlanması gerektiğini söyledi. Pichai, yapay zeka nedeniyle yazarların, yazılım mühendislerinin ve muhasebecilerin işini kaybedebileceğini açıkladı.

ABD medyasında yer alan haberlere göre Google CEO'su Sundar Pichai, verdiği bir röportajda Google'ın kendi yapay zeka sistemini tam olarak anlamadığını açıkladı. Yapay zeka teknolojisinin hızla gelişmesiyle birlikte işlerini kaybedecekler arasında yazar, muhasebeci, mimar ve hatta yazılım mühendislerinin de olacağını belirterek, toplumun bu değişikliklere uyum sağlaması gerektiğinin altını çizdi. 

Yanlış veya sahte bilgilerin hızla yayılması sorununun, yapay zeka teknolojisinin ilerlemesiyle daha da büyüyeceğini söyleyen Pichai, toplumun yapay zeka teknolojilerinin daha güvenli hale getirilmesi için planlanan düzenlemelere uyum sağlaması gerektiğini vurguladı. 

Ayrıca yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesinde sadece yazılımcıların değil, aynı zamanda filozofların, sosyal bilimcilerin ve ahlak bilim uzmanlarının da katkı sağlaması gerektiğini ifade etti. Bu sayede toplumun yapay zeka teknolojileriyle karşılaşırken daha bilinçli ve güvenli adımlar atabileceği düşünülüyor.

Google CEO'su Sundar Pichai, yaptığı röportajda, Google'ın yapay zeka sisteminin tam olarak nasıl çalıştığını anlamadığını söyledi. Yapay zeka nedeniyle birçok insanın işini kaybedeceğine dikkat çeken Pichai, yapay zekanın hızla gelişmesiyle birlikte sahte bilgilerin yayılmasının daha büyük bir sorun olacağını belirtti. Toplumu daha güvenli bir hale getirmek için yapılan düzenlemelere uyum sağlamamızın gerektiğinin altını çizen Pichai, yapay zeka geliştirme sürecinde yazılımcıların yanı sıra filozoflar, sosyal bilimciler ve ahlak bilim uzmanlarının da katkı sağlaması gerektiğini vurguladı.

Google CEO'su Sundar Pichai, teknolojinin hızlı gelişiminin toplumun tam olarak ayak uyduramadığını söyledi. Yapay zeka teknolojisinin insanlar tarafından tam olarak anlaşılamadığını da vurgulayan Pichai, bununla birlikte insanların farkındalığının arttığını ifade etti. Google'ın yapay zeka sohbet robotu "Bard" gibi bazı teknolojiler, henüz tam olarak anlaşılamayan bir kara kutu olarak görülüyor. Microsoft, OpenAI ile ortaklık yaparak yapay zeka sohbet robotu ChatGPT'yi geliştirirken, Google da Bard isimli yeni bir teknoloji geliştirdi. Amazon ise bu alanda rakiplerine karşı yeni hizmetlerini duyurdu. Ancak yapay zeka teknolojisindeki rekabet sürerken, Elon Musk'ın da imzasını taşıyan bir açık mektup yayınlanarak, ileri yapay zeka robotlarının geliştirilmemesi talep edildi. Geleceğin hayatı Enstitüsü tarafından yayınlanan mektup, ortak güvenlik protokolleri geliştirilene kadar bu kararın uygulanmasını öneriyor.