Ankara merkezli soruşturmada Diyarbakır'da gözaltına alınan gazeteci Sedat Yılmaz, götürüldüğü Ankara'da teslim edildiği polislerce darp edildiğini açıkladı.

15 saat kelepçeyle Ankara’ya götürülen Yılmaz, teslim edildiği polislerin darbı sırasında başına isabet eden tekmeden dolayı işitme kaybı yaşadığını belirtti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma gerekçe gösterilerek dün 15 ayrı kentte evlere düzenlenen baskınlarda Diyarbakır'da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile İstanbul’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz’ın kardeşi Filiz Yılmaz Ankara’ya getirildi.

Dosyaya getirilen 24 saatlik avukat görüş kısıtlamasının ardından avukatlarıyla görüşen gazeteciler Yılmaz ve Müftüoğlu, Ankara’ya otobüsle getirilirken 15 saat boyunca kelepçe ile tutulduklarını, 24 saat aç bırakıldıklarını ifade etti. Gazetecilerin, 15 saat içindeki talepleri ise görmezden gelindi.

GAZETECİ YILMAZ: SALDIRIYA UĞRADIM

Mezopotamya Ajansı'nın aktardığına göre, avukatı ile görüşen gazeteci Yılmaz, yolculuğun ardından Ankara polisine teslim edildiği esnada araca bindirildiği sırada sağında bulunan bir polisin kafasına tekme attığını, kulağında işitme kaybı ve şiddetli ağrılar yaşadığını anlattı. Saldırı sırasında hakarete maruz kaldığını belirten Yılmaz, 15 saat boyunca kelepçe ile tutulmalarından ötürü boyun ve kol bölgesinde de şiddetli bir ağrının olduğunu vurguladı. Yılmaz, “sohbet” adı altında ajanlık dayatmasına maruz kaldığını kaydetti. Polisin bu dayatmalarına karşı çıkan Yılmaz, yine hakaretlere maruz kaldığını söyledi.

Avukatlar, Yılmaz’ın darp raporu için hastaneye götürülmesi için girişimlerde bulundu.

Gözaltındaki gazeteciler, avukat görüşmesinde, susturulamayacaklarını ve yazmaya devam edeceklerini belirterek, “Her türlü baskıya rağmen yolumuza, mücadelemize devam edeceğiz” dedi.