Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, TÜSİAD'ın düzenlediği "İkinci Yüzyılında Cumhuriyetin Hedeflerini Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile Yakalamak" adlı konferansa katıldı.

Sabancı, "Kız çocuklarının eşitlikçi bir anlayışla, nitelikli bir eğitim alması için önlerini açacak itici güç olmalı ve bunun için var gücümüzle taviz vermeden çalışmalıyız" dedi.

Okullulaşmada eşitliği sağlamak ve niteliği arttırmanın ana hedef olması gerektiğini söyleyen Sabancı, "Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 'Yalnız erkeklerin ilerlemesiyle o millet yükselemez' sözüyle kadınların hayatın her alanında eşit bir konumda bulunmasının gelişmiş bir toplum için vazgeçilmez olduğunun altını çizmiş ve kadınların bu mücadelede önünü açmıştı. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken ulaşılması zor olmayan bu hedefe iş dünyasının önderlik etmesi yakışır. Sadece eşitlik yetmez, şirketlerimizde kalıcı bir kültür dönüşümü sağlamalıyız. Şirketlerimizin eşitlik, hakkaniyet ve kapsayıcılık alanlarında kendilerini geliştirmelerini öncelikli konumuz haline getireceğiz. Eşitliğe ve kapsayıcılığa verilen önem, şirketlerimizde performans kültürünün bir parçası olmalıdır" dedi.

Kamil Koç Romanya yolcusu Kamil Koç Romanya yolcusu

İşe başladığı ilk gün, Sakıp Sabancı’nın kendisine “Kızım ben sana kapıyı açarım ancak içeri girmek, orada kalmak ve hatta takdir kazanmak sana bağlıdır” dediğini anlatan Güler Sabancı, cam tavanları kırmak için kadınlara destek olmanın tek başına yeterli olmadığını ifade etti.

Sabancı, eşitlik uğruna liyakatten fedakarlık yapılamayacağının ve iş hayatındaki kadınlar için liyakate dayalı eşitlikçi bir ortamın sağlanmasının iş dünyasının görevi olduğunun belirtti.