Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA), Güney Kore'de 'Negleria fowleri' türünden 'beyin yiyen' bir amip ile ilk enfeksiyon vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Depremzedelere bu cümleleri kurmayın! Depremzedelere bu cümleleri kurmayın!

Güney Kore, 'beyin yiyen amip' olarak da adlandırılan, toprakta ve ılık suda yaşayan ve burun yoluyla

insan beynine giren 'Naegleria fowleri' vakası nedeniyle ilk ölümün yaşandığını açıkladı.
Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA) tarafından yapılan Twitter paylaşımında, "KDCA, kısa bir süre önce yurtdışından dönen serebral menenjitli bir hastada Negleria Fowler enfeksiyonu olduğunu ilk kez doğruladı" ifadelerini kullandı.

Hastanın 10 Aralık'ta Güney Kore'ye dönmeden önce dört ay boyunca Tayland'da kaldığı ve burada baş ağrısı, ateş, kusma, konuşma bozukluğu gibi semptomlar gösterdikten sonra 21 Aralık'ta hayatını kaybettiği bildirildi.

NAEGLERİA FOWLERİ NEDİR?

Naegleria cinsinin bir türü olan Naegleria fowleri adlı tek hücreli organizma, özellikle ılık tatlı su ve toprakta yaşayan bir amip türüdür. Nadir görülen ancak genellikle ölümcül olan enfeksiyona neden olan organizma, endüstriyel veya enerji santrallerinden, kötü bakım yapılan (minimum düzeyde klorlanmış) yüzme havuzlarından ve su ısıtıcılarından bulaşabilir ve bulaştığında beyin omurilik sıvısına ve beyne kadar ulaşabilir.

Enfeksiyonun ilk belirtileri ise genellikle yaklaşık 5 gün sonra kendini göstermeye başlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda ise semptomlar bulaşıdan bir gün sonra veya kontaminasyondan yaklaşık 12 gün sonra ortaya çıkabilir. Semptomlar şiddetli baş ağrısı, ateşli titreme, mide bulantısı, kusma, boyun tutulması, oryantasyon bozukluğu, nöbetler ve halüsinasyonlar ve koma olabilir.

Merkezi sinir sistemini etkileyen bu organizma neredeyse her zaman ölümcül sonuçlara yol açar ve ölüm oranının yüzde 97'nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 1962'den 2021'e kadar ABD'de bu organizmanın tetiklediği hastalıktan muzdarip olan kayıtlı 154 kişiden sadece dördü hayatta kalmayı başardı.