HDP Kongresi kapatma davasına ve her türden baskılara karşı tarihi bir yanıt oldu.

Kurucu üyelerinden olmakla onur duyduğum HDP 5. Kongresine sağlık sorunlarım nedeniyle katılamadım. Ancak Artı Tv ve Medya Tv’den dikkatlice izledim. Genel kurulun verdiği mesajlar çok nettir.

Gerek kapatma ve benzeri davalar, gerekse her türden baskılar HDP ve dostlarının özgürlükler mücadelesini asla engelleyemeyecektir. Biat etmek asla yoktur.

Bilinmelidir ki başta Kürt sorunu olmak üzere, HDP camiasını dikkate almadan bu coğrafyadaki temelli sorunların hiçbirisi çözülemez. 

Gerçek özgürlük yolu genel kurulda da sıkça vurgulandığı gibi her türlü vesayete karşı özgürlükçü yolu temsil eden 3. yoldur.

Üçüncü yol tüm denenmiş ve çürümüş egemenlerin dayattığı baskılara karşı yenilikçi yoldur.

Yine genel kurulda da vurgulandığı gibi coğrafyamızdaki özgürlükler mücadelesi, Dünya halklarının özgürlük mücadelesinden ayrı düşünülemez. Onun onurlu parçasıdır. Zaten genel kurula Dünyanın her tarafından gelen enternasyonalist özgürlükçü heyetler de bunu kanıtlamıştır.

Kuşkusuz böylesi baskıcı dönemlerde, buna bir de genel seçim arifesi eklenince dışa dönük mesajların ağırlıklı olarak verilmesi doğrudur. Yine de vurgulamak isteriz ki; dayanışma kurulunun oluşması iyidir ve gereklidir. Lakin işlevli olmalı, kağıt üstünde kalmamalıdır. Ufuk genişliği ve doğrudan demokrasi açısından önemlidir. HDP önümüzdeki süreçlerde parti içi demokrasi açısından üyelik hukukunun gelişmesine daha çok önem vermelidir. Üyelerin her organda ve aşamada söz ve karar sahibi olması açısından özgürlükçü modeller geliştirilmelidir.

Genel kurul tüm karşıtlara açık seçik tarihi bir yanıttır. Dostlara, Dünya halklarına ve tüm ezilenlere heyecan ve umut vermiştir. Bu heyecan ve umut özgür birey ve özgür toplum yolunda özgürlükler fırtınasını daha da güçlendirecektir.