İstinaf Mahkemesi, DAİŞ’in Diyarbakır'da 5 Haziran 2015'te HDP'nin seçim mitingine dönük saldırısında “görevi ihmalden” yargılanan 10 polisin beraat kararını onadı.

Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi, DAİŞ’in Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda 5 Haziran 2015'te 5 kişinin katledildiği, 210 kişinin yaralandığı HDP'nin seçim mitingine dönük saldırısında “görevi ihmalden” yargılanan 10 polisin beraat kararına yapılan itirazı esastan reddetti. Suçtan zarar görenlerin Diyarbakır 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin 10 polis hakkında suçun yasal unsurlarının oluşmadığı öne sürerek “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçu”ndan verdiği beraat kararına karşı İstinaf Mahkemesi’ne itirazda bulundu. 

Diyarbakır 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin sanık polisler Kanbi Apaydın, Kerim Karaboğa Mehmet Ali Cirit, İbrahim Yavuz, Ahmet Toğaçar, Dursun Usta, Fatih Dönmez, Hamdi Yenden, Hüseyin Yıldırım ve Mehmet Yasin Özer hakkında verilen beraat kararının bozulması istemini inceleyen İstinaf Mahkemesi, itirazın 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin aynı davadan yargılanan sanık polislerden Mefaret S., Akın D.,  Ali K. ve Murat D.’ya ise “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçunun alt sınırı olan 3 ay hapis cezası verilmesine dayandırıldığını hatırlattı. Bu cezanın daha sonra 2 ay 15 günde ve bu cezanın da hükmünün açıklanmasının geri bırakıldığını anımsatan İstinaf Mahkemesi, verilen cezaya yapılan itirazla Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin verilen hapis cezasının kararını kaldırdığını vurgulayarak, 10 sanığın dosyasının istinaf başvurusunun reddine neden bulunmadığından dosyanın esastan görüşüldüğünü belirtti.

İstinaf Mahkemesi, delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun şekilde oluşan inanç ve takdirine, incelenen dosya içeriğine göre, ilk derece mahkemesi beraat hükmünde usul ve esasa ilişkin herhangi bir aykırılık bulunmadığı nedeniyle itirazları reddetti. 

İstinaf Mahkemesi, avukatla mahkemede temsil edilen sanık polislerden İbrahim Yavuz’a vekalet ücretinin ödenmesine karar verdi.  

Mahkeme kararı, oy birliği ile aldı. 

Et ve Süt Kurumu'ndan karkas alım fiyatlarına zam Et ve Süt Kurumu'ndan karkas alım fiyatlarına zam

Mağdur yakınlarının avukatları ise cezayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. 

NE OLMUŞTU?

DAİŞ 5 Haziran 2015’te HDP’nin Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda yapacağı mitinge 2 ayrı bombalı saldırı düzenlemişti. Saldırıda 5 kişi yaşamını yitirmiş, 210 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı düzenleyen DAİŞ militanı Orhan Gönder’in asker kaçağı olduğu kaldığı otelin kimlik kayıt bilgileriyle ortaya çıkmıştı, polis sistemine düşen bu bilgiye rağmen Gönder hakkında herhangi bir işlem yapılmamıştı. Aynı zamanda ailesinin, gönderin saldırı düzenleyebileceğine dair polise bildirimde de bulunduğu ortaya çıkmıştı.  

Tüm bilgilere rağmen Gönder, ertesi gün düzenlenen miting alanında 2 bomba bırakmıştı. Bu bombaların bırakılması, çevre güvenliğini sağlayan polis tarafından tespit edilmediği öne sürülmüştü. Bu iki bombanın bırakıldığı alanda, arama tarama faaliyetiyle görevli 14 polis hakkında “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmaktan” Diyarbakır 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Mahkeme, Kanbi Apaydın, Kerim Karaboğa Mehmet Ali Cirit, İbrahim Yavuz, Ahmet Toğaçar, Dursun Usta, Fatih Dönmez, Hamdi Yenden, Hüseyin Yıldırım ve Mehmet Yasin Özer hakkında beraat kararı vermişti. Mahkeme, Mefaret S., Akın D.,  Ali K. ve Murat D.’ya ise “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçunun alt sınırı olan 3 ay hapis cezası vermiş, cezada indirime giderek, 2 ay 15 güne düşürmüştü. Cezanın hükmünün açıklanmasını da geriye bırakmıştı. Cezaya karşı yapılan itirazı değerlendiren Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi ise “belediyenin gerekli temizliği yapmadığı için bombaların tespit edilemediğini ve sanık polislerin bir kusurlarının bulunmadığına” karar vererek, verilen ceza kararını kaldırmıştı. 

Kaynak: MA