İstanbul'da bir polis, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü'ye eylem sırasında tokat attı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada şiddet uygulayan polis hakkında inceleme başlatıldığı duyuruldu.

Hasta ve infazı yakılan hükümlülerin serbest bırakılması için aileler tarafından bugün Kadıköy’de düzenlenen Adalet Nöbeti’ne polis sert biçimde müdahale etti.

Polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Eylem sırasında bir polis eski HDP Şırnak Milletvekili ve İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye tokat attı.

O anları görüntüleyen Artı TV kameramanı Mehmet Zeki Kaya, gözaltına alındı.

Kaya'nın emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

HDP: ENCÜ’YE ATILAN BU TOKADI NE BİZ NE DE HALKLARIMIZ UNUTACAK

Olayın ardından HDP’nin Twitter hesabından şu açıklama yapıldı:

“Arkasına iktidarın Suç İşleri Bakanı’nın gücünü aldığını sanan bu çete üyesi de arkasındaki güçler de suçlarının cezasını çekecekler. Roboski Katliamının yıldönümünde Ferhat Encü’ye atılan bu tokadı ne biz ne de halklarımız unutacak. Hesap vereceksiniz!”

Hiranur Vakfı’nda 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davası ertelendi Hiranur Vakfı’nda 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar davası ertelendi

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Olaya ilişkin İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada şiddet uygulayan polis hakkında inceleme başlatıldığı duyuruldu.

Açıklama şu şekilde:

“Kadıköy Kaymakamlığınca; kamu güvenliği, huzur, asayiş ve esenliğinin olumsuz yönde etkilenebileceği, terör örgütü propagandası ve provokatif eylemler ile suç işlenmesine neden olunabileceği yönündeki bilgiler doğrultusunda 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/ç maddesi uyarınca Kadıköy Meydanında bugün yapılmak istenen izinsiz gösteriyi yasaklama kararı alınmıştır.

Kaymakamlıkça alınan karar, Kadıköy Meydanında toplanan gruba tebliğ edilerek gösterinin sona erdirilmesi istenilmiş, karara riayet etmeyerek izinsiz yürüyüş ve gösteri yapmak isteyen şahıslara güvenlik güçlerimizce müdahalede bulunulmuştur.

Güvenlik görevlilerinin görev yapmasını engellemeye çalışan, görevlileri tahrik ederek, '…Partinin itleri, şerefsizler…' şeklinde hakarette bulunan (F.E) isimli şahsa yapılan gözaltı işlemi sırasında ortaya çıkan görüntülerle ilgili inceleme başlatılmıştır. İzinsiz gösteri yapan 70 kişi hakkında yakalama işlemi yapılmıştır.”