Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde konuşan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, DBP'li belediyelere kayyum atanmasına ilişkin "onların durumu özel" diyen Başbakan Binali Yıldırım'a yüklendi. Önder, AKP'nin ülkenin üçte birinde seçim sonuçlarını iptal ederken, halkın iradesini tarumar ettiğini söyledi. 

Meclis Genel Kurulu'nda dün başlayan 2018 merkezi bütçesi görüşmeleri ikinci gününde Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Başbakanlık ile bağlı kuruluşların 2018 yılı bütçelerinin görüşmeleriyle devam etti. 

HDP adına konuşan Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, boş meclis sıralarını gösterip bütçe görüşmelerini 12 Eylül öncesi günlerle kıyaslayarak, "12 Eylül 1980 öncesi meclislerinde en önemli günlerden birisi bütçe görüşmelerinin başladığı gündü ve genelde bir ay sürüyordu, yani Meclis görüşmeleri bir ay sürüyordu ve ilk gün saat sınırlaması olmamak şartıyla liderler konuşurdu. Bütün Türkiye radyolarının başında bu konuşmaları dinlerdi.

Bu konuşmalar minimum beş saat sürerdi kişi başı. Bir Demirel, arkasından bir Erbakan ve diğer liderler beşer saat ama nezahet ve nezaket içerisinde ve bir nevi siyaset dersi verircesine saatlerce konuşurlardı. Ve bu sıralar tamamen dolu olurdu, hiçbir zaman da bir ay boyunca bu sıralar boşalmazdı. O günlerde milletvekillerinin danışmanı yoktu, konuşma hazırlanmazdı; her milletvekili bizatihi kendisi şu arkada bulunan kütüphanede aylarca çalışarak konuşmalarını hazırlarlardı. Çünkü bütçeler devletin, milletin DNA'sıdır. Siyasetin hangi yönde ilerlediğinin, ekonominin hangi yönde gittiğinin bu yasaya bakarak çözümlemesi mümkündür" dedi.

'DİPLOMATİK İLİŞKİ KESİLECEK OLAN İSRAİL 30 YIL ÖNCEKİYDİ'

Fırat, ABD'nin Kudüs kararı sonrası Türkiye'nin tutumunu da eleştirerek, "Bir yandan da gücümüz yetene efelenebiliyoruz. Kudüs'ün İsrail'in başkenti olması yeni bir sorun değil, İsrail tarafından otuz yıl önce alınan bir karar. Yeni olan hadise, Amerika Birleşik Devletleri'nin kendi büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasıdır. Peki, ne tepki veriyoruz? 'İsrail'le diplomatik ilişkimizi keseriz.' Diplomatik ilişki kesilecek olan İsrail değil, otuz yıl öncekiydi o. Bugünkü olay Amerika Birleşik Devletleri'yle. Eğer hakikaten birileriyle diplomatik ilişki kesilmesi gerekiyorsa bu Amerika Birleşik Devletleri'dir fakat nedense ona herhâlde fazla gücümüz yetmiyor, onun için öbürüne dönüyoruz. Bunlar toplumun kabul edemeyeceği şeyler" diye konuştu. 

ÖNDER’DEN BAŞBAKAN’A TEPKİ

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise Başbakan Binali Yıldırım'ın dünkü konuşmasında kayyum atanan DBP'li belediyelere ilişkin sarf ettiği "onların durumu özel" sözlerine tepki gösterdi. 

Önder, "Asrın liderinin seslenişiyle seslenmek istiyorum: Ne özeli, genel, genel. Ne özeli? Özel olan Ataşehir Belediyesi, bir tane. Siz bu memlekette 94 tane belediyeyi gasp edeceksiniz, ona da özel diyeceksiniz. Sonra da milletten bir uyum, kardeşlik, kaynaşma bekleyeceksiniz. İşte 'Hayr umulur mu böyle bir gecenin seherinde.' tam burada yatıyor. Bu memleketin coğrafi olarak üçte 1'inde seçim sonuçlarını mülga saymışsınız, üçte 1'inde seçim sonuçlarını iptal etmişsiniz, gasp etmişsiniz. Üstelik nasıl yapmışsınız bunu? 411 sayılı torba yasayla. 'Kayyum'u o zaman icat etmişsiniz, yüzyılın icadı AKP'nin. 'Ne lazımsa yaparız.' diyorlar. Bugünlerde CHP'yle Kemalizm yarışına girmişler. İyi olan kazansın diyoruz, biz bu yarışta yokuz" dedi. 

'MEMLEKETİN 3'TE 1'NİN İRADESİ BİR AYDA TARUMAR EDİLDİ'

Önder, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Böylesine bir memleketin üçte 1'inde -3'ü büyükşehir, 10 vilayet, 72 tane ilçe, 12 tane belde- siz, burada, halkın 'Bu beni yerelde yönetebilir, yönetmeli ve bu yönetmeli' dediği iradeyi bir ay içerisinde tarumar edeceksiniz, sonra da buna 'özel' diyeceksiniz. Ya özel ile genelin tanımını bilmiyoruz biz ya da Başbakan bundan bihaber. Hikâyenin kalbi burada atıyor. Siz, bu 94 belediyenin seçmenine 'Ya kutuplaşmayalım, kıvançta ve tasada bir olalım.' derseniz, size hangi organıyla gülmesini istersiniz? Seçin, beğenin. Sen benim irademi yok sayıyorsun, gasp ediyorsun, sonra da bana dönüp 'Kıvançta ve tasada bir olalım' diyorsun. İmtiyazsız, sınıfsız kaynaşmış bir kitleyiz; bunları da ezberleyin, Kemalizm konkurunda bunlar hep size lazım olacak. Ondan sonra, bunu bekliyorsunuz."