HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Anayasa Mahkemesinin (AYM), HDP'nin kapatma davasında sözlü savunma tarihini erteleme kararını değerlendirdi.

Tiryaki, savunmanın, Cumhurbaşkanlığının deprem sonrası için yargı alanında alınması gereken önlemlere dair OHAL Kararnamesi ve bazı işlemlerin ertelenmesine dair Hakimler ve Savcılar Kurulu kararı dayanak gösterilerek ertelendiğini ifade etti.

Tiryaki, HDP üzerindeki kapatma tehdidinin ortadan kalkmadığını da vurguladı.

Erkam Yıldırım şikayetçi oldu: Muhammed Yakut hakkında hapis istendi Erkam Yıldırım şikayetçi oldu: Muhammed Yakut hakkında hapis istendi

AYM, kapatma davası için verilen 14 Mart’taki sözlü savunma tarihini HDP'nin talebi üzerine 11 Nisan’a erteledi.

Evrensel’den Damla Kırmızıtaş’ın haberine göre HDP'li Mehmet Rüştü Tiryaki, erteleme kararının tebliğ edilmediğini ifade ederek, “Ama AYM’nin kısa bir ara kararı var. Orada şu yazıyor: Cumhurbaşkanlığının deprem sonrası için yargı alanında alınması gereken önlemlere ilişkin OHAL Kararnamesi ve bazı işlemlerin ertelenmesine ilişkin Hakimler ve Savcılar Kurulu kararı var. Bu ikisini dayanak göstererek 14 Mart’taki sözlü savunma tarihini 11 Nisan’a erteledi. Tebliğ edilecek gerekçe de bunlar olacaktır” dedi.

"SON BİR AYLIK SÜRE İÇERİSİNDE KAPATMA KARARI VERİLEBİLİR"

HDP üzerindeki kapatma tehdidinin ortadan kalkmadığını vurgulayan Tiryaki, “Son bir aylık süre içerisinde de kapatma kararının verilmesi mümkün. Gerçekten ilk taleplerimizi kabul etmiş olsaydı AYM, seçmen iradesi konusunda daha rahat olmak mümkün olabilirdi. Biz seçmen iradesi sakatlanmasın, insanların özgür iradeleriyle ve istedikleri partiye oy verebilsinler diye sözlü savunma dahil karar verme işlemini, davaya dair bütün işlemlerin seçim sonrasına ertelenmesini istemiştik. AYM bu talebimizi kabul etmemişti. Şimdi son dilekçemizde de 3 ay ertelenmesini istemiştik. AYM yine sıcak bakmadı. Sadece 11 Nisan’a ertelemiş oldu" dedi.

"AYM HAZİNE YARDIMI KARARINDA BİR YANLIŞTAN DÖNMÜŞTÜR"

Tiryaki, HDP'nin Hazine yardımı hesabına bloke konulması kararının kaldırılmasını ise şöyle değerlendirdi:

“Kapatma davasına ilişkin sözlü savunma kararı ve Hazine yardımı hesabına bloke konulması kararının birlikte bugün açıklanacağı belliydi. AYM bir yanlıştan döndüğünü düşünüyoruz."