HDP milletvekillerinin PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi için başlattığı Adalet Nöbeti, 32’nci gününde sona erdi. Milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Ali Kenanoğlu, Muazzez Orhan, Kemal Bülbül, Abdullah Koç, Dilan Dirayet Taşdemir, Ayşe Sürücü, Kemal Peköz, Rıdvan Turan ve Hüseyin Kaçmaz  “İmralı’da hukuk uygulansın”, “Tecrit insanlık suçudur” yazılı dövizlerle birlikte Meclis bahçesinde açıklama yaptı.

NÖBET SONA ERDİ

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, nöbette konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Adalet Nöbeti’nin son gününde olduklarını söyledi. İmralı’da uzun bir süredir tecridin devam ettiğini belirten Oluç, “Dünyada böyle bir örnek yok. Adalet Bakanlığı ve iktidar dünyada olmayan bir örneği bir kez daha Türkiye’de yaratmış oldu” dedi. Oluç, “Tecrit sadece avukat, aile ve telefon görüşünün yapılmaması değil, tecrit aynı zamanda hukukun sıfırlandığı nokta. Tecrit aynı zamanda bu iktidarın uyguladığı politikalarla Kürt halkının kazanmış olduğu demokratik kazanımları ortadan kaldırma politikasının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.  

Öcalan’dan Mart 2021’den beri haber alınamadığını ifade eden Oluç, bütün görüşme başvurularının disiplin cezaları gerekçe gösterilerek reddedildiğini söyledi. İmralı’dan hiçbir bilginin alınmadığını belirten Oluç, “Açık açık ulusal ve uluslararası hukuk çiğnenmektedir, Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmeler çiğnenmektedir. Bu konu uluslararası alanda avukatların hukukçuların konusu haline gelmiştir. Türkiye’yi bu iktidar bu hale getirmiştir" dedi.