Cumhuriyet yazarı gazeteci Barış Pehlivan, HDP’nin kapatma davası ve olası senaryoları köşesine taşıdı.

HDP’nin kurmay kadrosundan bir isimle kapatma davası hakkında yaptığı görüşmeyi aktaran Pehlivan, "Nefes alamaz hale gelirsek, gerekirse seçime hiç girmeyiz" dediğini aktardı.

HDP Genel Merkezi’nde partilerinin kapatılacağına dair beklentinin yüksek olduğunu aktaran Pehlivan, şu ifadeleri kullandı:

"HDP’de şöyle bir olgu da konuşuluyordu: 'Doğu Masası' çalışmaları, Cumhuriyet Halk Partisi’ni bölgede AKP’den daha etkin yapmaya başlamış. Kimi Kürt aşiretlerin CHP’ye katılması da bunun işareti olarak değerlendiriliyormuş.  Tamam da tüm bu tezlere rağmen yine de HDP kapatılırsa?

Yazının girişinde değindiğim, 'En uç senaryo bile masada' yanıtını aldım. Nedir o senaryo, diye sorduğumda ise şöyle dedi HDP yetkilisi: 'Yani nefes alamaz hale gelirsek, gerekirse seçime hiç girmeyiz. Belki kendi açımızdan beş yılı kaybetmeyi göze alırız, ama bunun sonucu olarak Türkiye’yi de bu karanlıktan kurtarırız.'

Peki, ya en olası senaryo neydi?  Biliyoruz ki, seçime bağımsız adaylarla girme dışında en çok konuşulan ihtimal Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) çatısı altında birleşme. Konuştuğum isim ise HDP’nin sol partilerle yaptığı üçüncü yol arayışına dikkat çekti. Oradaki diğer partilerin çatısı altında da seçime girebileceklerini işaret edip 'En az beş ayrı parti seçeneği var masada' dedi."

Kuşkusuz, kapatma davasının sonucunun sandığa nasıl yansıyacağını iktidar da düşünüyordur. MHP’nin etkisi ayrı bir tartışma konusu. Lakin konuştuğum bir AKP yetkilisinin de “Bana kalırsa kapatılmayacak” demesi ve buna HDP’deki bazı isimler gibi gerekçeler sunması dikkate değerdi.

O FORMÜL RAHATSIZLIK YARATIR AMA...

CHP ve İYİ Parti milletvekillerinin bazılarında rahatsızlık hissediliyor.

Öyle ya, seçim yasasına karşı muhalefet için en çok konuşulan formül şu:

“Dört parti, iki partinin listesinden seçime girebilir. Yani SP, DEVA, Gelecek ve DP adayları CHP ile İYİ Parti’nin logosu altında seçmenin karşısına çıkabilir.”

İşte iki büyük parti içinde bu senaryonun gerçekleşmesinden endişe edenler var görünüyor. Zira, aday listelerinde küçük parti milletvekillerinin konulacağı sıralar belki mevcut bazı milletvekillerinin Meclis’e girmesine engel olacak. Bir de buna ilk kez milletvekili olmayı hayal eden partilileri eklerseniz, ortalık biraz ısınacağa benziyor.

Yazının tamamı için tıklayın.