"Ebemkuşakları gökyüzünde fır dolandı.
Yürüdü dağlardan ovalara doğru
Gümbür gümbür bir deli su,
Yıktı bu su önüne geleni,
Bu su, çoğala çoğala.
İnsanlar insanları aldı götürdü.
Ne kavga kaldı, ne zulüm, ne korku. "
A. Kadir 

28 Mayıs günü Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu. Yumurta kapıya dayandı. Fırsat bu fırsat diye ganimet peşinde koşanların gerçek amacı yanında durduğunu kaybettirmek dersem abartmış mı olurum.

Tek Adam yönetimine göre ortada bir terör ve beka meselesi var.

Millet İttifakı’nın ise, ikinci turda temel halkasına mülteciler yerleşti. Davul zurna ile gönderme yerini bir yıl içinde "derhal gönderme"ye bıraktı.

Sinan Oğan'ın Cumhur İttifakı ile anlaşması pazarlık konusu içinde "bakanlık "olduğunu Cumhurbaşkanı yarım ağız ile ifade etti.

"Ata İttifakı" fiilen dağıldı. Zafer Parti başkanı Ümit Özdağ , Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu'nun lehine açıklama yapmadan önce Tweeter hesabından "iç işleri bakanı" olacağına dair paylaşımına bakınca destek mi oluyor köstek mi sorusuna neden oluyor. Tek adamın danışmanları Kürt illerinden Kemal Kılıçdaroğlu’nun aldığı oylar üzerinden terör destekçi ilan ederken milyonlarca insanı da terörist ilan ediyorlar. En tepedeki meydanlarda montaj videoları yayınlandıktan sonra montajı kabul etse de sorun olarak görmüyor. Son dakikaya kadar da geri durmayacaktır. Burada şaşırtıcı bir şey yok.

Sokaklarda karşılaştığı HDP seçmeni gençlere terörist muamelesi yapan Ümit Özdağ göçmen/sığınmacı meselesi konusundaki radikal tutumuyla özellikle gençler başta olmak üzere toplumun bir çok kesiminden oy almış gözüküyor. Aldığı yüzde ikilik (Sinan Oğan'ın aldığı toplam yüzde beşlik)oyun iki aday için de ne kadar önemli olduğunun farkında olan ülkücü kimlikli "liderler" pazarlığı seçime 3/5 gün kala bitirdiler.

Süleyman Soylu'dan boşalacak koltuğa oturmak arzusu başka bir şey bunu seçim öncesi Tweeter hesabından paylaşmak başka bir şey. Kürtler için bir mesaj da gönderiyor. “Dims û pekmez hiç fark etmez” . Dımız pekmezin Kürtçesi . Ha Soylu, ha Özdağ dedirtecek bir hamleyle Kılıçdaroğlu’nun yanında mı karşısında mı Ümit Özdağ?

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın dahası HDP seçmeni bu ikileme düşmeyecek kadar deneyimlidir. Bu ikilemde kimi keskin "solcu", kimi Kürt orijinli seçmen boykot gibi Tek adam yönetiminin değirmenine su taşıyacaklar çıkabilir. Bunu da devrimci duruş olarak bile ifade edebilir ama nafile...

Annem yaşlılıktan olsa gerek güncel olanı aklında tutamaz ama 60/ 70 yıllık hikâyeleri ayrıntısıyla anlatıyor. Anlattığı bir olay şöyle; Terekemelerin Ahmet, Hasan ağanın kızını oğluna almak için Hoca efendiye gider. Hoca Efendi Hasan Ağa seni sever ve dinler , bizim adımıza Hasan Ağanın kızı Ayşe'yi oğlum Rıza'ya ister misin der. Hoca Efendinin de bir oğlu vardır ve köyün en zengini Hasan Ağa ile dünür olmak iyi olacaktır ama komşunun hatırını kırmamış ve kız istemeye gitmiş. Gitmiş gitmesine ama Allah'ın emri peygamberin kavliyle dedikten sonra "geldim hatır için verme hatırım için "diyor. Bu elçilikte eli boş gibi döner bir süre sonra da oğlu için elçiliğe (kız istemeye) gider ve Hasan Ağa ile Hoca efendi dünür olur.

Zafer Parti lideri Ümit Özdağ Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında poz verirken annemin defalarca anlattığı olay/hikaye geldi aklıma. Umarım yanılırım, "Bu su çoğala çoğala "Tek adam yönetimine son verir.