Mehmet Murat Yıldırım / Demokrat Haber

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını, 6 yaşındayken “evlendirilmesi” protesto edildi. Kuşadası Kent Dayanışması ve Kuşadası Kadın Platformu tarafından organize edilen eylemde, Hiranur Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğine de dikkat çekildi.

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan Hiranur Vakfı’ndaki çocuk istismarı olayına tepkiler çığ gibi büyüyor. Son olarak Kuşadası'nda olayla ilgili bir basın açıklaması düzenlendi. Kuşadası Kent Dayanışması ve Kuşadası Kadın Platformu çağrısıyla Kaya Şavkay Meydanı'nda gerçekleşen açıklamaya çok sayıda STK ve siyasi parti de destek verdi. 

Kızılay bu kez de konteyner satıyor! Kızılay bu kez de konteyner satıyor!

IMG-20221217-WA0006

Kuşadası Kadın Platformu tarafından okunan açıklama şöyle; 

“Söz konusu vakfın Milli Eğitim Bakanlığı ile ‘iş birliği’ ile yürüttüğü eğitim projelerinin bilinmesi, en önemli faaliyet alanının eğitim olması, 7. sınıftan itibaren öğrencilerin kaydını alarak hafızlık dersi vermesi de durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha göstermektedir."

"EĞİTİM SİSTEMİ DİNİ FAALİYETLERİN ÖRGÜTLENMEYE ÇALIŞILDIĞI BİR ALAN HALİNE GETİRİLMİŞTİR"

"Eğitim sistemi, özellikle AKP iktidarı döneminde, siyasi iktidarın kendi dünya görüşüne ve yaşam tarzına uygun nesiller yetiştirme yönündeki politikalarının bir sonucu olarak, dini faaliyetlerin, MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı, dini vakıf ve cemaatler eliyle örgütlenmeye çalışıldığı bir alan haline getirilmiştir. Bu zihniyetin kadınlara ve özellikle kız çocuklarına reva gördüğü yaşam tarzı ise eğitim sisteminden ve toplumsal hayattan dışlayarak, kadını, yok sayıldığı bir yaşama hapsetmektir.”

Türkiye’de milyonlarca kız çocuğunun hâlâ eğitime, sosyal ve yasal haklara erişemediği, erken yaşta evlenmeye zorlandığı ifade edilen açıklamada, iktidarın ise sorunu çözmek yerine katmerleştiren politikalarının ise süreci giderek ağırlaştırdığına dikkat çekildi. Çocuk evliliklerinin yolunu açan, şiddet ve istismar faillerinin elini kolaylaştırıp cesaretlendiren yasal düzenlemelerle, kız çocuklarını eğitimden, toplumsal hayattan koparıp güçsüzleştiren, geleneksel ataerkil rollere hapseden politikaların meşrulaştırıldığını belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İSTİSMARI MEŞRULAŞTIRAN ZİHNİYETİNİZİ KABUL ETMİYORUZ"

“6 yaşındaki çocukları evlendiren, istismarı meşrulaştıran gerici, ataerkil zihniyetinizi kabul etmiyoruz! Çocuklarımızı karanlığınıza teslim etmeyeceğiz. Laik, eşit ve demokratik bir eğitim, çocuklarımıza özgür bir dünya bırakma mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!”