İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), ebeveynleri olmadan Yunanistan’da bulunan sığınmacı çocukların tıka basa dolu hücrelerde alıkonduğunu ileri sürdü.

Atina’da yapılan açıklamada, çocukların akrabalık bağı olmayan yetişkinler ile bir arada ve hijyenik olmayan koşullarda ya polis karakollarında ya da mülteci kamplarında tutuldukları kaydedilirken, sığınmacı çocukların danışma hizmetlerinden, bilgilendirmeden ve hukuksal destekten de ya tamamen yoksun oldukları ya da bunlardan çok az yararlanabildikleri belirtildi.

SIĞINMACI ÇOCUKLARIN İFADELERİNE DAYANIYOR

DW Türkçe’de yer alan habere göre, çocukların tıka basa dolu, kirli, tahta kurusu ve böcek dolu hücrelerde tutulduklarını, kimi zaman yataktan yoksun, sıhhi sistemlerin, hijyen koşullarının ve kendilerine ait özel alanların bulunmadığı ortamlar tutulduklarını kaydeden insan hakları aktivistleri, raporun 42 sığınmacı çocuğun ifadelerine dayandığını aktardı.

Raporda ayrıca Yunanistan’da bu yılın başından bu yana refakatçisi olmayan ve sığınma başvurusunda bulunmak isteyen 3 bin 300 çocuğun kayıt edildiği saptanıyor.

Yunan yasalarına göre refakatçisi olmayan çocuklar geçici bir barınma yeri bulunana kadar 25 gün, münferit durumlarda ise 45 güne kadar polis nezaretinde tutulabiliyorlar.