Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde kabinedeki bakanların büyükşehirlerde milletvekili adayı yapılacağını açıkladı.

Aytun Çıray'dan mektuplu istifa! Aytun Çıray'dan mektuplu istifa!

Anayasa hukukçusu CHP milletvekili İbrahim Kaboğlu, bakanların atanmış olduklarının altını çizerek aday olacakların istifa etmesi gerektiğini belirtti.

Anayasa hukukçusu, CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhur İttifakı’nın hukuksuz hamlelerine, bakanları milletvekili yapma iradesinin de eklendiğine ifade etti. Kaboğlu, siyasi partilerin aday listelerinin YSK’ye verilmesinin son gününün 9 Nisan olduğunu anımsatarak, "Atanmış bakanlar, kamu gücünü kullandıklarından 298 sayılı kanun gereği propaganda yasakları kapsamındadırlar. Aday olmaları halinde diğer kamu gücü kullananlar gibi anayasa madde 76’ya uygun olarak görevden ayrılmış olmaları gerekirdi” dedi.

Kaboğlu “TBMM’ye karşı siyasal sorumluluğu bulunmayan, atanmaları ve görevden alınmaları tek kişinin öznel iradesinde olan ve uygulamada ‘istifa’ dahi edemeyen bakanlar, görev, yetki ve sorumluluk kurallarına bağlı bürokrat konumunda. Bu nedenle YSK takvimine göre istifa etmelilerdi” ifadesini kullandı.