Fransa'nın başkenti Paris'teki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan kişinin, kendisini 'eski bir SADAT üyesi' olarak tanıttığı belirtildi.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, Le Monde gazetesinin eski Türkiye muhabiri, Le Point gazetesi yazarı Guillaume Perrier, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 3 Mart'ta düzenlenen ikinci saldırının şüphelisi olarak gözaltına alınan kişinin "eski bir SADAT üyesi olduğunu söylediğini" yazdı. Perrier şu ifadeleri kullandı: "Kendisini SADAT’ın eski paralı askeri olarak tanıtan şüpheli Paris’te gözaltına alındı."

NE OLMUŞTU?

23 Aralık'ta Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi ve karşısında bulunan dükkanlara yapılan saldırıda üç Kürt öldürülmüş ikisi ağır dört kişi de yaralanmıştı. 69 yaşındaki William Mallet adlı saldırgan ise polis ekipleri tarafından yakalanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı. Saldırının ardından İçişleri Bakanlığı'nın emriyle merkezin önünde üç polis memuru nöbet tutmaya başlamıştı. Fakat 22 Mart’ta Le Point'da yayınlanan bir özel haberde polis korumasına rağmen bir kişinin kültür merkezine saldırı gerçekleştirdiği belirtilmişti.