Tahir Elçi cinayetinin “faili meçhule” bırakılmak istendiğini belirten İHD İstanbul Şubesi,"Katilleri cezalandırılıncaya kadar olayın takipçisi olacağız" dedi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015 tarihinde katledilen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin ölümünün 6’ncı yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Katillerin hala ortaya çıkarılıp, cezalandırılmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Çatışma ve savaşın, tarihi ve kültürel mirasa verdiği zararın görülmesi ve durdurulması için de mücadele eden Tahir Elçi, devam eden çatışma ve operasyonlarda bomba ve kurşunların hedefi haline getirilen tarihi Dört Ayaklı Minare’de meydana gelen tahribata dikkat çekmek ve daha fazla zarar görmesini engellemek için basın açıklaması yapıldığı sırada Dört Ayaklı Minare’nin yanı başında katledildi” denildi.
 
Elçi’nin “faili meçhul” cinayetler, gözaltındaki kayıplar ve cezasızlığa karşı mücadele eden bir hukukçu olduğu belirtilen açıklamada, “Elçi’nin katli de faili meçhul bırakılmak ve katilleri cezasızlıkla ödüllendirilmek isteniyor. Katilleri cezalandırılıncaya kadar olayın takipçisi olacağız. Elçi’nin izinden yürüyecek ve ‘Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi!’ demekten vazgeçmeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.