İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, Şakran Cezaevi'nde "PKK ve PAJK’lı tutukluların PKK Lideri Abdullah Öcalan ve yanındaki tutuklular üzerindeki görüş yasağın kaldırılması, özgür koşullarda müzakere etme koşullarının sağlanması, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri uygulamalarından vazgeçilmesi ve operasyon yapılan köyler üzerindeki ambargonun kaldırılması talebiyle girdikleri süresiz dönüşümsüz açlık grevi" ile 43 gündür devam eden açlık grevine ilişkin rapor yayınladı. 

dihaber'de yer alan habere göre, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 28 Mart itibariyle paylaştığı raporda Şakran Cezaevi’nde yaşanan hak ihlalleri şu şekildedir: 

"1- Ağır tecrit uygulanmaktadır. Havalandırmada koğuşlar birbirini görememektedir. 

2- Ayakta sayım alınmaktadır. 

3- Koğuşlar çok kalabalıklaşmış, yatak yeterli değildir. Kalabalık olduğundan havasızlık artmıştır. 10 kişilik odalarda 15-20 kişi kalmaktadır.

4- Havalandırmaya çıkarılırken ayakkabı çıkart-giy uygulaması başlamıştır. 

5- Doktor ihtiyaçları çok geç karşılanmakta ya da doktora hiç ulaşılamamaktır. Kelepçeli muayene ettirilmek istenmektedir. 

6- Sosyal alanlar yasaklanmıştır. Buna kütüphane de dâhildir. 

7- Kitap kısıtlaması getirilmiş, yasak olmayan kitaplar bu sefer cezaevi eğitim kurumu kararıyla yasaklanmaya başlamıştır. Fazla detaylı basılmış gerekçesi ile atlas bile verilmemiştir. Sözlük çok kalın bulunarak yasaklanmıştır. 

8- Zaman zaman koğuşlara aniden arama yapma bahanesiyle baskınlar yapılmaktadır. 40-50 robokop kıyafeti giymiş gardiyanlar tarafından yapılan bu baskınlarda tutuklular küfür eşliğinde darp edilmişlerdir. 

9- Tutukluların yazdıkları kitap ya da çevirileri dışarı çıkarmaları engellenmiştir.

10- Koğuşlara 24 saat gözetleyen kameralar takılmıştır. 

11- Kürtçe türkü eşliğinde halay çeken tutuklular topluca hücre cezası almışlardır. (T2) 

12- Mektuplara el koyma başlamıştır. 

13- Yaka kartı uygulaması getirilmiştir. Takmayı kabul etmeyenlerin aileleriyle görüşmesi ve telefon hakları engellenmiştir. 

14- Havalandırmalar telle kapatılmaya başlamıştır. 

15- Mahpuslar görüşe çıkarılırken bile tek sıra halinde yürümeye zorlanmaktadır. 

16- Açık görüş odalarında 4-5 gardiyan masa aralarında dolaşarak kasıtlı bir şekilde hem tutukluları hem görüşçüleri taciz etmektedirler. Tutuklular 7 Şubat açık görüşünde bunu protesto etmişler ve görüşü 10 dakika içinde sonlandırmışlardır. 

17- Sürgün gelen tutuklulara çıplak arama dayatılmakta kabul edilmeyince zorla soyulup darp edilmektedirler. 

18- Şakran çocuk bölümünde Ocak ayında 6 çocuğa ağır şekilde işkence uygulanmıştır. Gerekçe aralarında Kürtçe konuşmalarıdır. Bir çocuk zaten Türkçe bilmemektedir. 

19- Önceden verilmiş bir hak olan ödül izni hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldırılmıştır. Bu izin aileleri uzakta olan tutuklulara sağlanan 2-3 saatlik bir görüşme iznidir. 

20- İhlal edilen hakları için tutuklular her gün bazen 70'e varan dilekçelerle idareye seslerini duyurmaya çalışsalar da reddedilmiş, idareyle diyalog kuramamışlardır. 

VALİLİK GÖRÜŞÜNDEN SONRA BASKILAR ARTTI 

Öte yandan İzmir Valiliği İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin cezaevine gidip tutuklular ve idare ile görüşme gerçekleştirdiği belirtilen raporda, görüşmeden 4 gün sonra baskıların daha da arttığına dikkat çekildi. 

Cezaevlerindeki bu durumun adli ve idari yollara başvurulmuş olmasına rağmen çözülmemesinden dolayı uzun zamandır Şakran T2'de tutukluların 3 günlük dönüşümlü açlık grevi başlatıldığı belirtildi. Bu açlık grevi eylemi devam ederken 15 Şubat’ta T2’de 8, T3’te 5, 22 Şubat’ta 5 kadın, 1 Mart’ta T4’te 8 ve 22 Mart’ta da 7 kişi olmak üzere toplam 33 tutuklu süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladıkları ifade edildi. 

Raporda açlık grevine giren tutukluların isimleri şöyle: 

Şakran T2: Eren Tekin, Sinan Ekmekçi, Mustafa Akar, Cengiz Doğan, Necdet Kaya, Erhan Argüz, Murat Duran, Kasım Özdemir 

Şakran T3: Zana Yaktın, İhsan Balkaş, Özgür Güçlü, Özkan Yaşar, Aslan İlhan 

Şakran T4: Abdullah Aksu, Yusuf Özdemir, Roni Yavuz, Muhammet Biru, Şivan Birlik, Ahmet Adaz Hacıhemu, Nayıf Yargın, Veysi Kaya, Mehmet Durak 

Şakran Kadın: Hürriyet Doğan, Mahsume Şedal, Cihan Asi, Meryem Söylemez, Gurbet Öztürk, Derya Moray 

Menemen Cezaevi: Ali Yaşar, İmam Özer, Ramazan ve Ekrem 

Şakran T4'te sonradan açlık grevine giren 7 kişinin isimlerine ise henüz ulaşılamadığı belirtildi. (