İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Bağımsız Seçim İzleme Platformu, seçimlere dair "Gözlem Ara Raporu"nu yayımladı.

Raporda, seçim bölgelerinde yaşanan ihlaller şöyle sıralandı:

ADIYAMAN

Adıyaman Kahta’ya bağlı Eskitaş köyünde AKP Adıyaman İl Başkanı’nın kardeşleri jandarma görevlilerinin eşliğinde köyde açık oy kullandırdı.

ANKARA

Çankaya İlçesi Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu’nda Yeşil Sol Parti adına 1174 Nolu sandıkta YSK’den alınan sandık kurulu üyesi belgesi olduğu halde sandık kurulu başkanına verilen listede isminin yer almadığı gerekçesiyle sandık kurulunda görev alamadı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da 200’e yakın kişi, bilgisi dışında sandık kurulu üyesi yapılmalarından kaynaklı oy kullanamadı. Seçmenlere, sandık başında oy kullanamayacakları bildirildi. Seçmenler, sandık kurulu üyesi olan kişiler için gerekli 142 kodlu belgeleri olmamalarından kaynaklı oy kullanamadı.

 ANTEP

Antep’te iddialara göre 4 bin 84 seçmenin bilgileri dışında Vatan Partisi adına müşahit olarak yazıldıkları ve kayıtlı oldukları düşündükleri sandık listelerinde isimlerinin olmadığını öğrendikleri, müşahit olarak yazdıkları sandıkların ise hem kendilerine çok uzak olduğu hem de 142 belgesini almadan oy kollanamayacağını kendilerine söylendiği bu şekilde çok sayıda kişinin 142 belgesi temin edemediği için oy kullanamadığı bilgisi öğrenilmiştir.

GİRESUN

Giresun’da Tayyip Erdoğan pusulalarına önceden mühür vurulduğu iddia edildi.

İSTANBUL

İstanbul’un Fatih ilçesinde oy verme işlemi süren Neslişah İmam Hatip Ortaokulu’nda AKP’li müşahitlerin Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesini darbettiği bildirildi.

MARDİN

Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı kırsal Eşme Mahallesi’nde oy kullanma işlemi sırasında AKP adayı Faruk Kılıç’ın yakınları toplu oy kullanmak istedi. Duruma karşı çıkan Yeşil Sol Parti’nin müşahitleri, yaşananları telefonla kayıt altına almak istedi. Bu sırada Faruk Kılıç’ın yakınlarından oluşan onlarca kişilik grup, Yeşil Sol Partili müşahitlere saldırdı. Saldırı esnasında Havas Güngör ve Kemal Erbey yaralandı. İki yurttaş Kızıltepe İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

URFA

Urfa’nın Harran ilçesine bağlı Alacalı köyünde, erkeklerin kadınların yerine oy kullandığı bildirildi.

Siverek’te HDP YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki’nin açıklamalarına göre Çinhisar Mahallesi’nde, Çinhisar İlkokulu’nda açık oy kullandırıldığı bildirildi.

Akçakale ilçesine bağlı kırsal Gündaş Mahallesi’nde toplu oy kullanmak isteyen 40-50 kişilik grup, CHP sandık kurulu üyesinin üzerine kaynar su döktü. İddiaya göre, sabah saatlerinde Gündaş Mahallesine bağlı Kardeşler Mezarsında kurulan sandığa oy kullanmak için gelen 40-50 kişilik bir grup, blok oy kullanmak istedi. Blok oy kullanılmasına karşı çıkan CHP sandık kurulu üyesi, gelen kitle tarafından hem fiziki hem de sözlü saldırıya uğradı.

ŞIRNAK

Şırnak Uludere’de  İHD üyesi ve bağımsız seçim gözlemcisi Fevzi Kara, korucubaşı Hazım Babat ve yandaşları tarafından saldırıya uğradığı ve hafif yaralandığı bildirildi."