“Her şey bir kararla başlar ya doğru şeyi yaparsın ya da istediğin şeyi.”

Benim annem kanser olmuştu. Ölümüne yakın nefes alamıyordu. Evde ona nasıl bakacağımızı bilemedik. O yüzden onu hastaneye yatırdık. Hastanenin onkoloji servisinde çok akıl almaz şeylere şahit olmak zorunda kaldım. Hepsini de doktorlar ve hemşireler yüzünden yaşamak zorunda kaldım. Sonunda başhemşire beni odasına çağırıp bir konuşma yaptı. Nedeni şahit olduklarıma verdiğim tepkilerdi. Annemin yakında öleceğini, sakin olmamı, durumu kabul etmemi, ortalığı velveleye vermememi söyledi. Ben de ağzım açık onu dinledim.

Hastanede bir kadın tanımıştım. Bir aydır hastanede kocasına refakat ediyordu. Kocasının sürekli altını temizlemek zorunda kalıyordu. Odada kalan insanlar onu sürekli azarlıyordu. Kocası altına yapıp etrafı kokutuyor diye.

Kadın durumunu benimsemiş, patik örüp başka refakatçilere satıyordu.

Hastanede kaldığım iki günün sonunda viziteye çıkan doktor, hastaların bütün refakatçilerini revirden çıkardı.

O kadın da yanıma gelip beni azarlardı. Senin yüzünden çıkardılar bizi revirden dedi. O kadar çok söylendin ki doktor seninle karşılaşmamak için hepimizi dışarı çıkardı.

Bu doğruydu ama hepimiz aynı durumdaydık. Sadece ben bu duruma isyan etmiştim.

Yazıma böyle kel alaka bir hikaye ile giriş yapmamın sebebi, size anlatacağım Intimacy (Mahremiyet) dizisinde benzer bir durumun yaşanması.

Intimacy-Netflix-dizisi-1

Dizinin konusu, kadınların sosyal medyadaki cinsel görüntüleri yüzünden gerçek hayatlarında linç edilmesi hali.

Fabrikada çalışan bir kadının eski erkek arkadaşı, seviştikleri görüntüleri sosyal medyada yayınlıyor. Bu video fabrika işçileri tarafından fark edilince herkes görüntüyü birbirine gönderiyor. Kadın fabrika yönetiminden bu olayın araştırılmasını ve engellenmesini istiyor. Fabrika yönetimi bina içinde anons yapıyor ve bir arkadaşınızın cinsel içerikli videosu telefonlarda dolaşıyor lütfen bunu dolaştırmaktan vazgeçin, hakkınızda işlem yapılacaktır deniyor.

Bunun üzerinde tacize uğrayan kadının hemcinsleri, etrafına toplanıp onu eleştiriyorlar. Neden yönetime bildirdin? Zamanla unutulurdu. Hem sevişmeseydin. Dikkatli olsaydın, diye eleştiriyorlar. Bunların arasında bu videoyu paylaşan kocaların eşleri de var.

Sonuçta tacize uğrayan kadın, arkadaşlarının baskısına dayanamıyor. İnsanların ne kadar güvensiz yaratıklar olduğunu düşünüyor. Yakınlarına ve erkek arkadaşına durumunu anlatmıyor. Ve intihar ediyor.

Bir başka kadın, belediye seçimlerinde aday. O da plajda sevişirken videosu çekilip internette yayınlanıyor.

Kocası ve kızı fazla tepki göstermiyorlar. Ancak bağlı bulunduğu parti adaylıktan çekilmesini istiyor.

Kadın adaylıktan çekilmeyeceğini, kendi rızası ile seviştiğini, üstelik politikacıların seviştiğini herkesin bildiğini söylüyor yaptığı basın açıklamasında. Partisi geri adım atmayınca da belediyenin tüm kirli çamaşırlarını açıklayacağı bir basın açıklaması daha yapacağını, ayrıca ülkenin tüm feministlerinin arkasında olduğunu, onların da yanında olduklarına dair bir açıklama yapacağını söylüyor. Böylece parti konuyu kapatıyor.

Bu hikayede bir polis görevlisi kadın da var. Vekil olan kadını arayıp şikayetçi olmasını, kendisinin bu hikayede kurban olduğunu söylüyor.

Bu arada kadının kocası, sahilde seviştiği adam, parti vekilleri, şikayetçi olmasını istemiyorlar. Yani olayın büyümesini istemiyorlar.

Hikayede birçok şey oluyor. Sonuçta dizi bir polisiye o yüzden intihar eden kadının ölümüne sebep olanlar araştırılıyor. Politikacı olan kadın kendisine muhalefet edenlerin ayak oyunlarıyla savaşıyor. Bir yandan ailesinin sorunlarını çözmeye çalışıyor. Kızı durumu kabullenmiş görünse de okulda ona baskı yapıyor arkadaşları. Erkek arkadaşı onu küçümsüyor, hakkında çirkin dedikodular çıkarıyor.

Annesi sonunda kendini layıkıyla savunmadığını, şikayetçi olmadığı için kızının da kendini güvende hissetmediğini anlıyor ve siyaseti bırakıp hem başına gelenler yüzünden şikayette bulunuyor hem de ailesi ile daha çok vakit geçirmeye karar veriyor.

Kocası ise karısına bir itirafta bulunuyor. Olayı öğrendiğim gece aslında evi terk etmek istemedim. Senin ve kızımın yanında sonuna kadar durmak istedim ama benden beklenen evi terk edip gitmemdi. Ben de gittim, arkadaşlarımla buluştum. İçtim, sarhoş oldum ve önüme çıkan ilk kadınla seviştim diyor. Aslında bunların hiçbiri benim yapmak istediğim şey değildi. Ben benden bekleneni yaptım diyor.

Şimdi size soruyorum. Kimsenin görmediği yerde sevişirken problem olmuyor da sizin dışınızda herkeste olan organlarınızın göründüğü sevişme videonuz internete düşünce bunda suçlu ya da kurban neden kadın oluyor?

Güzel günlerde görüşelim ve görüşmelerimiz iyiliklere vesile olsun.