Putin’den Mariupol’a ilk ziyaret Putin’den Mariupol’a ilk ziyaret

İran Meclisi Rafsancan Milletvekili Hüseyin Celali, zorunlu başörtüsü uygulamasıyla ilgili Meclis'te çalışmalar yürütüldüğünü ve mevcut yasaya uymayanlar hakkında cezaların artırılacağını duyurdu. Asriran haber sitesinde yayımlanan habere göre, muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen Celali, Kum kentinde zorunlu başörtüsü uygulamasını destekleyen hükümet yanlısı göstericilere hitap etti.

Hükümet karşıtı protestoları 'isyan' diyerek niteleyen Celali, "Şu an isyan hareketi kontrol altına alındı. Fakat isyancılar bu sefer de başka bir uygulamaya geçtiler. Taraftarlarına 'gidin başörtünüzü açın ki hedefimize ulaşalım' diyorlar. Bu (pasif eylem) sokak gösterilerinden daha tehlikesiz değil. Başörtüsüne uymamanın cezasını artıracağız" dedi. Meclis'te geçen günlerde başlayan başörtüsü yasa çalışmasına dair bilgi veren Celali, 'başörtüsünün düşmesinin İran rejiminin yıkılması anlamına geldiğini' söyledi.

'GERİ ADIM ATMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL'

AA'nın aktardığına göre, Mahsa Jîna Amini'nin 'rejimi yıkmak için bir bahane olarak seçildiğini' öne süren Celali şunları ifade etti: "Başörtüsü kuralından geri adım atmamız mümkün değil. Bundan geri adım atmak İslam Cumhuriyeti'nden geri adım atmak anlamına gelir. İçişleri Bakanlığı ve yargı makamlarıyla koordinasyon halindeyiz."

Söz konusu yeni kanun maddesinin ayrıntılarına değinmeyen İran Meclisi Kültür Komisyonu Üyesi Celali, bu kanunun gelecek günlerde yürürlüğe gireceğini kaydetti.

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, 2 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Meclis ve Cumhurbaşkanlığına bağlı Devrim Yüksek Konseyinin "başörtüsü" konusu üzerinde çalıştığını ve yakın zamanda sonucun açıklanacağını söylemişti.