İran’da rejime karşı protestolara katılan bir futbolcu idam cezasına mahkûm edildi.

Bir zamanlar 16 yaş altı milli takımında forma giyen Amir Nasr-Azadani, İsfahan'da güvenlik güçlerinden üç kişinin öldürüldüğü "silahlı ayaklanmaya" katıldığı iddiasıyla eylül ayında tutuklandı.

NTV'de yer alan habere göre, 26 yaşındaki savunma oyuncusu "isyan etmek, yasadışı çetelere üye olmak, güvenliği baltalamak için gizli anlaşma yapmak ve muharebeye yardım etmek" ile suçlandı. İran'da “Allah'a karşı savaş açmak” anlamına gelen muharebe suçlaması ölüm cezasıyla sonuçlanıyor.

Rejimin meşruiyetini sarsan ülke çapındaki protestoları bastırmaya çalışan Tahran, bu ay iki protestocunun asılarak idam edildiğini duyurmuştu.

EN AZ 9 KİŞİ İDAM EDİLEBİLİR

Uluslararası Af Örgütü, protestolar nedeniyle 11 kişinin ölüm cezasına çarptırıldığını ve aralarında Nasr-Azadani'nin de bulunduğu en az dokuz kişinin de ölüm cezasıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Diğer taraftan, 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin Eylül ayında Tahran ahlak polisi tarafından gözaltında öldürülmesinin ardından başlayan protestolardan bu yana binlerce kişinin tutuklandığı düşünülüyor.

İran’dan yapılan resmi açıklamada yalnızca başkentte 400 kişinin protestolara katıldıkları için 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. Tahran yargı sözcüsü, "Tahran vilayetinde isyancıların davalarına ilişkin duruşmalarda 160 kişi beş ila 10 yıl, 80 kişi iki ila beş yıl ve 160 kişi iki yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı" dedi.

Öte yandan, Türkiye’nin de üyesi olduğu Uluslararası Futbolcular Birliği FifPro, Nasr-Azadani'nin "ülkesinde kadın hakları ve temel özgürlükler için kampanya yürüttükten sonra" infazla karşı karşıya kalabileceği haberlerinin "şoke edici ve mide bulandırıcı" olduğunu açıkladı.

Fifpro, Nasr-Azadani ile dayanışma içinde olduğunu belirterek cezasının "derhal kaldırılması" çağrısında bulundu.

Bununla birlikte, İran’daki mevcut ve eski profesyonel futbolcular da Nasr-Azadani için af çağrısında bulundu. İran Milli Takımı’nın kalecisi Alireza Beiranvand ve eski takım kaptanı Masoud Shojaei, genç oyuncuyu desteklemek için sosyal medyada çeşitli paylaşımlar yaptı.