MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu.

Bursa’da Amedspor oyuncularına saldırı ve tribünde açılan pankartlara ilişkin açıklama yapan Bahçeli, "Bize göre Amed diye bir yer yoktur, Amedspor diye bir kulüpten de bahsedilemeyecektir. Diyarbakırspor'un Amedspor olarak nitelendirilmesi bizim nezdimizde yok hükmündedir. Bursaspor taraftarlarını buradan selamlıyorum, milli duruşlarından dolayı tebrik ediyorum." açıklamasını yaptı.

Bahçeli devamında da "Diyarbakırspor'un Amedspor olarak nitelendirilmesi bizim nezdimizde yok hükmündedir; Bursaspor taraftarlarını milli duruşlarından dolayı tebrik ediyorum" dedi.

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları şöyle: 

Yurt içinde ve dışında televizyon ekranlarından, radyo kanallarından toplantımızı takip eden aziz vatandaşlarımıza en kalbi selamlarımı iletiyorum. Türkiye'miz son bir asrın en büyük felaketine maruz kalmış olsa da insan üstü mücadele kanalıyla yaralar sarılmaktadır. Devlet milletiyle bir olmuş, felaketten derin izlerin silinmeye hızlı bir şekilde başlanmış. Hatta şu ana kadar çok ciddi mesafeler alınmıştır. Yeni yüzyıl, ufkumuza çöken karabulutlar dağıtılmıştır. Bizim anlayışımızda kardeşlik orta paydaşlık noktasında insan insana dayanak hayattır. 85 milyon Türk vatandaşı aynı duyguyla kenetlenmiştir.

Başkaları polemik batağında debelenecek, biz huzur ve barışın manifestosunu yaşayacağız.

İnsanın en hayırlısı yine insana faydalı olandır. Devletimiz vatandaşımızın yanındadır. 46104 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 115 bin vatandaşımız da yaralanmıştır. Niyazım vefat eden vatandaşlarımıza Allah'ın rahmeti ile muamele etmesidir.

Deprem bölgesinde iş makineleri geceli gündüzlü faal halindedir. Hasarlı binalar yenilerinin yapılması üzere yıkılmaktadır. Kısa sürede 405 bin afet konutu ile 85 bin köy evinin inşa edileceği anlaşılmaktadır. Yerleşim yerlerinin ovalardan dağlara doğru kaydırılması ön görülmektedir. Depremden etkilenen şehirlerimizin her birinin coğrafi ve kültürel dokusuna uygun yeni master planı hazırlanmaktadır. Yeni yapılacak konutların güvenli şehir üçgeni çerçevesinde zemin artı 3 ya da 4 katı geçmeyeceği şekilde açıklanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki 9 politika kuruluna 10.'su olarak afet yönetimi politikalar kurulunun eklenme tercihi de takdirle karşıladık.

Her şeyden evvel deprem gerçeğini kabul ederek buna karşı köklü tedbirler geliştirmek dayanıklı binalar inşa etmek bundan sonra vazgeçilmeyecek hedefimizdir. Yıkık, acil yıkılacak ve ağır 230 bin binada 645 bin bölümün tespit edildiği dikkakle tekrif edildiğinde önümüzdeki kısa sürede yapılması gereken çok iş olduğu görülmüştür.

DEP Milletvekili Mehmet Sincar cinayeti tetikçisinin tutuklanmasına ret DEP Milletvekili Mehmet Sincar cinayeti tetikçisinin tutuklanmasına ret

Cumhur ittifakı bu yükün altından kalkmaya yeni bir hayatı kurmaya muktedirdir. Bizim sevdamız Türkiye'dir. Vakit kaybedemeyiz. Aziz milletim sıra sende diyerek sesleniyoruz.

Çok dikkatli, temkinli ve sorumlulukla hareket edeceğiz. Soğuk kanlılıkla hareket edeceğiz. Derin acılar yüreklerimizi kaplamışken seçim müziği kullanmayacağız. Sağ duyumuzu koruyacağız.