Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı seçimleri için İrfan Fidan’ın adaylığını açıklamasının yargıda taşları yerinden oynattığını yazdı. AYM’nin HDP Davası’nda Hazine yardımına bloke konmasına yediye karşı sekiz oyla “evet” demesinin Beştepe’yi telaşlandırdığını ifade eden Saymaz, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fidan’ın seçilmesini istediğini ancak bunun AYM’deki yargıçları rahatsız ettiğini yazdı. olan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan’a üç kez çıkarak, Zühtü Arslan’la devam edilmesini istediğini ifade eden Saymaz, “Eğer ikinci ihtimal gerçekleşirse, ki ben öyle olacağını tahmin ediyorum; Fidan’ın bir mahkeme başkanı değil, Cumhurbaşkanı’nın kayyumu; AYM’nin de mahkeme değil, Beştepe Hukuk Bürosu olduğu tescillenecektir” dedi.

Saymaz yazısında şunları belirtti: 

Sekiz yıldır başkanlık koltuğunda oturan Prof. Zühtü Arslan’ın ikinci dönemi biterken, aday olması beklenmiyordu. Çünkü iktidar tarafından atanmış olsa da Arslan, bağımsız bir çizgi izledi ve hukuka sadık kaldı. Bu yüzden sık sık Erdoğan’la karşı karşıya geldi. Arslan’dan sonra ibre, iktidar yanlısı Basri Bağcı veya Rıdvan Güleç’e döndü. Bu iki isim Beştepe’den onay almadı. Ardından Muhterem İnce’nin adı geçti. Ancak en kıdemsizi İnce’ydi. Derken… Fidan’ın, Beştepe’nin işaretiyle üzerine aday olması AYM’deki yargıçları rahatsız etti. Yargı çevrelerinden etkili bir isim şunları söylüyor:

Yeşil Sol Parti’den seçim şarkısı: Buradayız Yeşil Sol Parti’den seçim şarkısı: Buradayız

'Fidan’ın seçilmesi tartışma yaratacak. Mahkeme huzursuzluk yaşıyor. Zaten Fidan’ın Yargıtay’dan seçilmesine de tepki vardı. Şimdi ‘Mahkemenin geleneğinin olması lazım, kıdemsizler aday olmamalı diye konuluşuyor. Normalde, üyelerin aralarında istişare yapması, ‘Şu arkadaşta mutabakata vardık’ diyerek, ülkeyi rahatlatmaları gerekirdi. Fakat Cumhurbaşkanı’nın arzusu böyleymiş.'

Neden öyleymiş? İddia o ki… AYM’nin HDP Davası’nda Hazine yardımına bloke konmasına yediye karşı sekiz oyla, yani ucu ucuna “Evet” demesi Beştepe’yi telaşlandırdı. Yargı üyesine göre bu, “Mahkemenin gelecekte enteresan kararlar verebileceği endişesini doğurdu.” Dolayısıyla Beştepe, ‘endişeleneceği’ kararların çıkmasın diye AYM’nin başında bir kayyum görmek istiyor.

Fidan’ın adaylığı yüksek yargıda taşları yerinden oynattı. İddia o ki Hak-Yol diye de bilinen Nakşibendiliğin İskenderpaşa koluna yakın olan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan’a üç kez çıkarak, Arslan’la devam edilmesini istedi. Erdoğan, bu teklifi reddetti. Yüksek yargıda kilit konumdaki Hak-Yol’cuların Fidan’a karşı olduğu belirtiliyor. İktidara yakın çevreler Fidan’ın atanma gerekçesi olarak, Hak-Yol etkinliğini kırmak olarak açıklıyor. Erdoğan’ın bildik taktiği devreye giriyor. FETÖ’yü tasfiye etmek için Hak-Yol… Hak-Yol’u tasfiye için Fidan! Bir tarikattan diğerine ve bir hukuksuzluktan ötekine savruluş!

Saymaz, “Eğer ikinci ihtimal gerçekleşirse, ki ben öyle olacağını tahmin ediyorum; Fidan’ın bir mahkeme başkanı değil, Cumhurbaşkanı’nın kayyumu; AYM’nin de mahkeme değil, Beştepe Hukuk Bürosu olduğu tescillenecektir” görüşünü savundu.