İstanbul Ekonomi Araştırma'nın "Türkiye Raporu" yayınlandı.

Nisan ayında kararsızların oranı yüzde 17.5 oldu. Karasızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde 44.7 olarak belirlendi.

İstanbul Ekonomi Araştırma 12 ilde yaklaşık bin 500 kişiyle yaptığı anketin nisan ayı sonuçlarını açıkladı.

Partilerin oy oranları ve siyasetçilerin başarı puanlarının incelendiği ankette koronavirüs endişesi ve ekonomik beklentiler de soruldu.

Araştırmaya göre, kararsızlar dağıtılmadan önce AKP'nin oy oranı yüzde 26.5, CHP'nin oy oranı yüzde 17.2, İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 12, HDP'nin yüzde 8.6, MHP'nin ise 6,5 olarak belirlendi. Kararsızım diyenlerin oranı 17.5, oy kullanmayacağını belirtenlerin oranı ise yüzde 8.6 oldu.

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise AKP'nin oy oranı yüzde 36.1, CHP'nin oy oranı yüzde 23.3, İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 15.3, HDP'nin yüzde 11.3, MHP'nin ise 8.6 olarak ölçüldü. DEVA Partisi'nin kararsızlar dağıtılmadan önceki oy oranı 2.1 iken kararsızlar dağıtıldıktan sonra bu oran 2.7'ye yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başarı puanı 5.3, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in puanı 4.4, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin puanı 3.9, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun puanı 3.6, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın puanı 3.3, Gelecek partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun puanı 2.9, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun puanı 2.8, Edirne’de tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın puanı ise 2.7 çıktı.

Koronavirüs salgınında bir yıl geride kalırken katılımcıların salgın hakkındaki endişeleri de belirlendi. Buna göre, "Çok endişeliyim" diyenlerin oranı yüzde 27.3 oldu. "Endişeliyim" cevabını verenler yüzde 35.6, "Ne endişeliyim ne endişesizim" diyenlerin oranı yüzde 11.9, "Endişeli değilim" diyenlerin oranı yüzde 13.9, hiç endişesi bulunmayanların oranı ise yüzde 11.3 olarak kaydedildi.

Önümüzdeki bir yıl içerisinde ekonominin durumunun 'çok daha kötü' olacağını söyleyenler yüzde 43, 'daha iyi' olacağını belirtenler yüzde 24 çıktı. Ekonomik durumun değişmeyeceğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 33 olarak ölçüldü.