Kararın, bir kişinin aşı yaptırdıktan sonra ölmesi üzerine alındığı belirtildi

Avrupa'da bir dizi ülke Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca firmasının ortak geliştirdiği Covid-19 aşılarını kan pıhtılaşması gerekçesiyle askıya alırken, İtalya'nın kuzeyindeki Piedmont bölgesinde savcılığın bir parti aşıya el koyduğu belirtildi.

Reuters ajansı, bir erkeğin bu aşıyı yaptırması sonrası ölmesinin ardından böyle bir karar alındığını duyurdu. Toplamda 393 bin 600 doz aşıya el konduğu belirtildi.

Bakan Kirişci: Marmaris'te yangın söndürüldü, soğutma çalışmaları gün boyunca sürecek Bakan Kirişci: Marmaris'te yangın söndürüldü, soğutma çalışmaları gün boyunca sürecek

Piedmont'un bölgesel yönetimi dün, 57 yaşındaki müzik öğretmeni Sandro Tognatti'nin aşıyı yaptırdıktan birkaç saat sonra ölmesinin ardından AstraZeneca dozlarını askıya almıştı.

HANGİ ÜLKELERDE ASKIYA ALINDI

Avrupa'da geçtiğimiz hafta Norveç, Danimarka, Hollanda ve İrlanda, AstraZeneca'nın geliştirdiği Covid-19 aşılarının kullanımını geçici olarak askıya aldı. İtalya, Estonya, Letonya, Lüksemburg ve Litvanya'da da AstraZeneca'nın toplamda 17 ülkeye gönderdiği ve 1 milyon doz içeren belirli bir parti aşının kullanımı durduruldu.

NEDEN DURDURULUYOR?

Bu ülkeler, aşıyı yaptıran bazı kişilerin derin ven trombozu, pulmoner emboli ve kan pıhtılaşması gibi yan etkiler yaşamasını karara gerekçe gösterdi. Bununla birlikte açıklamalarda, aşıyla doğrudan bağlantı bulunup bulunmadığının hâlâ araştırılmakta olduğu da vurgulandı. İngiltere ve Fransa dahil bir dizi ülkedeyse AstraZeneca ile aşılama sürüyor.

ASTRAZENECA: ÖLÜMLERLE AŞI ARASINDA İLİŞKİ YOK

AstraZeneca firmasıysa, söz konusu vakalarla aşı arasında doğrudan bir bağlantının bulunmadığını vurguluyor. Firmadan yapılan açıklamada, Avrupa Birliği ve İngiltere'de AstraZenecca aşısı yaptıran kişilerin sayısının 17 milyonu geçtiği, bu kişiler arasında 15 derin ven trombozu ve 22 pulmoner emboli vakası görüldüğü belirtildi. Firma, bu oranın, söz konusu şikâyetlerin normal nüfusta görülme oranından yüksek olmadığını vurguladı.