Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasıyla Millet İttifakı’nın bileşeni siyasi partileri il ve ilçe teşkilatları, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu için yürüttükleri çalışmalara hız verdi.

İYİ Parti Ankara İl Teşkilatı da hem saha çalışmalarını hızlandırdı hem de sandık güvenliği için alınan önlemleri artırdı.

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Faruk Köylüoğlu, ikinci tur çalışmalarına ilişkin bilgi verdiği söyleşimizde ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Millet İttifakı’nı kriminalize eden söylemlerinden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile imzalanan protokole; son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında imzalanan protokole ilişkin Köylüoğlu, "Millet İttifakı’nda her konuda görüşmeye yetkili kişi Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Bundan yana sorun yok. Sayın Özdağ’ın belirttiği maddeler de bizim de desteklediğimiz maddeler. İlk dört madde örneğin bizim de kırmızı çizgimiz” dedi.

‘ÖZDAĞ’IN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI PAYLAŞIMI WISHFUL THINKING’

Özdağ’ın Türkiye'deki Suriyelileri işaret ederek kullandığı “Ben İçişleri Bakanı olarak yollayacağım” ifadesine ve Kılıçdaroğlu’nu desteklemesi karşılığında içişleri bakanı olacağı yönündeki iddialara değinen Köylüoğlu, "İngilizcede bir terim vardır, ‘wishful thinking’; umut ettiğini, arzu ettiğini düşünme. Ona benziyor ifadeleri. Şu anda bakanlıkların paylaşıldığı bir ortam olduğunu düşünmüyorum. Elbette herkesin bir isteği, düşüncesi vardır. Milli içeriği olan İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı gibi bakanlıklarla ilgili bizim seçmenimizin bir hassasiyeti var. Milliyetçi, muhafazakar yapıya sahip partide olması arzu ediliyor. Sahadan bu tip geri dönüşler alıyorduk. Ancak bunlar genel başkanlar nezdinde değerlendirilecek işler” dedi.

‘28 MAYIS REFERANDUMA DÖNÜŞTÜ’

Ümit Özdağ’ın Kılıçdaroğlu’nu, Sinan Oğan’ın Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemesine ilişkin, “Şahısların desteği önemli tabii ama önemli olan milletin desteği” değerlendirmesini yapan Köylüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı’nın montajı, yani iftira attığını kabul etmesi tam anlamıyla bir fiyasko ve vatandaş bunu değerlendirecektir. HÜDA-PAR ile kol kola olan Cumhur İttifakı’na ödün vermeyecektir. Sonucunda bizim kazanacağımızı düşünüyorum. 28 Mayıs artık bir referanduma dönüştü. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir hukuk devleti olup olmayacağına karar verilecek güne dönüştü.”

‘KANDİL CUMHUR İTTİFAKI’NI DESTEKLİYOR’

Cumhur İttifakı’nın seçim propagandası olarak kullandığı PKK yöneticilerinin açıklamalarının Cumhur İttifakı’nın lehine olduğunu ve "Kandil’in Cumhur İttifakı’nı desteklediğini" savunan Köylüoğlu, “Kandil’de yapılan açıklamalar, Kandil’in kimi desteklediğini ortaya çıkardı. Kandil’de yapılan açıklamalar direkt olarak Cumhur İttifakı’nı destekliyor. Çünkü bizim milletimiz milliyetçilik ve güvenlik hassasiyeti olan bir millet. Milletimiz bizim bunlarla yan yana durmayacağımızı bilir. Millet İttifakı bunların doğru olmadığını açıklayabilirdi ama terör örgütlerinin propagandasını yapmak da doğru değil. Onların en çok istediği şey bu. Bu işin kime yaradığı da sonunda ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

‘İYİ PARTİ SEÇMENİNİN KILIÇDAROĞLU’NA OY VERMEDİĞİ DOĞRU DEĞİL’

İYİ Parti seçmeninin milliyetçi hassasiyetler sebebiyle Kılıçdaroğlu’na oy vermediği yönündeki yorumları da değerlendiren Köylüoğlu, bu yorumların doğru olmadığını belirterek, “Matematik ortada. İYİ Parti’nin, CHP’nin aldığı oyları üst üste koyduğunuzda tam çıkıyor. Biz belki beklentimizin biraz altında oy almış olabiliriz. O oylar Kılıçdaroğlu’na gitmemiş olabilir ama İYİ Parti’ye de gitmemiş. Belli yerlere gitti ve bunlar toparlanacaktır” dedi.

‘HDP’NİN İLK TURDA ADAY ÇIKARMASI ÇOK DAHA DOĞRU OLURDU’

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda tamamlanmamasının Erdoğan’ın “Kandil” söyleminin yanı sıra HDP’nin aday çıkarmaması olduğunu ifade eden Köylüoğlu, “İlk turda HDP’nin aday çıkarmaması, Kandil’den Kılıçdaroğlu’nu destekleyen söylemlerin gelmesi bir algı yarattı. Medyanın çoğunu kontrol altında tutan hükümet bugünkü duruma getirdi" dedi.

İlk turda HDP’nin aday çıkarmasının çok daha doğru olacağını, en azından iktidarın yaydığı söylentilerin ortadan kalkacağını savunan Köylüoğlu, ikinci tur için de “Kimse daha önce aldığı oyu çantada keklik görmesin. HDP’yi destekleyenler de tamamen Millet İttifakı'nı desteklemedi. Yarısı Cumhur İttifakı'nı desteklemiştir” diye konuştu.

İkinci tur öncesi sahada yürüttükleri çalışmalarda bu seçimin bir referandum olduğunu anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Köylüoğlu, “Bizim seçmenimiz bizim hiçbir terör örgütü ile ilişkimiz olmayacağını çok iyi bilir. Biz buna kan verdik, can verdik, şehit verdik. Sinan Ateş’in hesabını soracağız diye yola çıktık. Bizim hassasiyetlerimizin olduğunu tüm millet biliyor. Onun için biz bunu anlatmaktan ziyade Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmamız gerektiğini anlatmalıyız” ifadelerini kullandı.

‘İLK TURUN KAZANANANI MERAL AKŞENER’

İlk turun kazananının Meral Akşener olduğunu söyleyen Köylüoğlu, "Liderimizin öngörüsü ortaya çıktı. Partimiz net duruşundan ödün vermedi. Oy kaygısına düşmedik. Evet daha yüksek oy beklentimiz vardı ama önümüzden masa çekilse de Genel Başkanımızın arkasında dimdik duran yüzde 10 kemikleşmiş oyumuz olduğunu gördük. Bu da çok kıymetli” dedi.

‘28 MAYIS’TA HEDEF ÇANKAYA KÖŞKÜ’

İkinci tur seçiminin sonucuna ilişkin umutlu olduğunu kaydeden Köylüoğlu, "Hedef Çankaya Köşkü. 29 Mayıs’ta iktidarı kutlarız, cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırırız diye düşünüyorum. Sonuç alacağımıza inanıyorum. Liyakatli ve donanımlı kadroları ile Millet İttifakı’nın iktidarda gelmesi Türkiye’ye çok şey katar. Dünya da çağdaş bir Türkiye arzuluyor" ifadelerini kullandı.

‘KONGREDE AKŞENER’İN ARKASINDAYIZ’

İYİ Parti’nin seçimden hemen sonra gireceği kongre sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Köylüoğlu, “Ankara il teşkilatı olarak Genel Başkanımız, liderimiz Meral Akşener’in yanındayız, arkasındayız, önündeyiz. Onun talimatları doğrultusunda her türlü faaliyeti yapacağız. Seçimden sonra kurultaya kadar bir ay zamanımız olacak. İnşallah memleketimize hayırlı olur” dedi.