Reiana katliamı saldırganıyla Konya'daki hücre evinde birlikte kaldıkları iddia edilen ve İzmir'deki operasyonda gözaltına alınan zanlıların, halen İstanbul'da gözaltında bulunan ve IŞİD'in 'İstanbul emiri' olduğu ileri sürülen H.A'nın da aralarında yer aldığı şüphelilerle bağlantısı belirlendi.

IŞİD üyesi oldukları iddiasıyla İzmir'de gözaltına alınan 20 zanlının, Ortaköy'de 39 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili İstanbul'da gözaltına alınan ve IŞİD'in 'İstanbul emiri' olduğu ileri sürülen H.A'nın da bulunduğu şüphelilerle bağlantısı tespit edildi.

Sputnik'te yer alan habere göre Türkiye'ye illegal yollardan girdikleri iddia edilen  ve Türkçe bilmedikleri için tercüman aracılığıyla ifadeleri alınan şüphelilerin ifade vermekten kaçındığı bildirildi.

İstihbarat birimleri, bu kişilerin kesin kimlik bilgilerinin tespiti için başta Özbekistan olmak üzere Kazakistan, Dağıstan, Doğu Türkistan, Fas, Kırgızistan ve Avrupa'daki bazı ülkelerle irtibat halinde. Şüphelilerin parmak izleri de söz konusu ülkelerle paylaşıldı.

Konsolosluklar aracılığıyla pasaport bilgileri istenen şüphelilerin, parmak izi karşılaştırmalarının yapıldığı, daha önceden kendi ülkelerinde başka bir suça karışıp karışmadıklarının da araştırıldığı bildirildi.

Konya'dan gelerek, İzmir'in Bornova ve Buca ilçelerinde kiraladıkları evlerde yanlarındaki 20 çocukla birlikte kalan yabancı uyruklu zanlıların, kendilerini aile görünümünde kamufle etmeye çalışmaları, evlerde ele geçirilen askeri malzemeler ile ayrıca cep telefonlarındaki Arapça, Çince ve Rusça mesajlardan elde edilen verilerden bu kişilerin 'IŞİD'in uyuyan hücreleri' olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.