10 Mart 2020 Salı günü saat 20.00’da Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki Tasarım Atölyesi Kadıköy’de (TAK) “Emel Anne” belgesel gösterimi yapılacak.

Gösterimi düzenleyenlerin çağrısı şöyle:

“6 yıl önce Gezi eylemlerinde yollara düşen gencecik bir çocuğun, Ali İsmail Korkmaz’ın bizlere bıraktığı insanlara, hayvanlara, doğaya ve hayata duyduğu sevgiyi çoğaltmaya çalışanlardan olduk. Onun paylaştıkça çoğalan dayanışmasını sahalarda, çimlerde, pankartlarda, eylemlerde ve tirübinlerde sürdürmeye çalıştık. Onun umutlarını her gün yeniden yeşerten Emel Anne’ye baktık, zaman zaman yan yana geldik. Kazım Kızıl, Ali İsmail’in düşlerini gerçekleştiren insanlara eğmiş kamerasını. Ve elbette en önlerde Emel Anne var.”

“EMEL ANNE”

Türkiye, 2019, 45’, Renkli

Türkçe; İngilizce altyazılı

Yönetmen: Kazım Kızıl

2. Kamera: Cansu Yıldıran, Çağdaş Erdoğan, Onur Kocatürk, Ateş Alpar

Kurgu Asistanı: Perçem U. Yıldızbaş

Müzik: Merih Aşkın

Ali İsmail Korkmaz Gezi direnişi esnasında 2 Haziran 2013 tarihinde aralarında sivil polislerin de olduğu bir grup tarafından dövülerek katledildi. 38 gün komada yaşam mücadelesi veren 19 yaşındaki Ali İsmail, 10 Temmuz 2013 tarihinde hayatını kaybetti. Oğlunun kaybından sonra bir yandan adalet mücadelesine başlayan Emel Korkmaz, bir yandan da oğlunun ismini yaşatmak için onun hayattayken yapmak istediklerini hayata geçirmeye karar verdi. Bu belgesel Emel Korkmaz’ın; binlerce insanın ona hitap ettiği şekliyle Emel Anne’nin Ali’yi kaybedişinden sonra yaşadıklarının umut ve ilham verici hikayesini anlatmaktadır.