Kadıköy'de 8 Mart Kadın Platformu çağrısıyla yapılan eylemin ardından gözaltına alınan LGBTİ+ aktivistleri tutuklama istemiyle adliyeye sevk edildi.

Çok sayıda kadın örgütünün yer aldığı İstanbul 8 Mart Kadın Platformu çağrısıyla yağmura rağmen dün Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar hep bir ağızdan, “Dünyayı yerinden oynatacağız. Özgürlüğümüzü kazanacağız” diye haykırdı.

Buluşmanın ardından dağılan grupla polis arasında gerginlik yaşandı.

Çok sayıda kişi sürüklenerek gözaltına alındı.

İskele meydanını barikatlarla çeviren polis, gökkuşağı renkleri bulunan bayrakları içeri almak istemedi.

Polisin LGBTİ+ kortejinin alana girmesini engellemeye çalıştığı ve gerginliğin ardından engelleme girişimi aşılarak alana girildiği belirtildi.

Eylemden sonra polisin alandan ayrılmak isteyen LGBTİ+ bireyleri taksiden çıkarılarak gözaltına alınmak istenmesi üzerine kadınlar tepki gösterdi.

9 LGBTİ+ aktivisti "Görevli memura görevi yaptırmamak için direnme" suçlamasıyla gözaltına alındı.

Polis müdahalesini görüntüleyen bir foto muhabiri ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Polisin göstericileri yerlerde sürüklediği anlar kameralara da yansıdı.

ÇHD İstanbul Şube'den yapılan açıklamaya göre, gözaltına alınanlar tutuklanma talebiyle adliyeye sevk edildi:

"6 Mart Kadıköy eyleminde gözaltına alınan kadınlar Anadolu Adliyesi'ne çıkartıldı. Tamamı savcılık tarafından ifadeleri alınmaksızın tutuklanmaları talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Sorgu için adliyeye geçiyoruz."