Kadınlar,  19 Haziran'daki "İstanbul Sözleşmesi'nden Vazgeçmiyoruz" mitingine çağrı yaptı

120'yi aşkın kadın ve LGBTİ örgütü, emek ve meslek örgütlerinden, siyasi partilerden, inisiyatif ve platformlardan kadınların bir araya gelerek hazırlıklarını yaptığı ve 19 Haziran'da İstanbul Maltepe'de gerçekleşecek olan “İstanbul Sözleşmesi'nden Vazgeçmiyoruz Mitingi” için tüm kadın ve LGBTİ'lere çağrı yapıldı.

 “Haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırılara karşı birlikte ve çok güçlü olduğumuzu biliyor ve haykırmaya devam ediyoruz: 19 Haziran”da saat 13.00”te Maltepe, İstanbul”dayız!” diyen kadınlar örgütlü örgütsüz tüm kadın ve LGBTİ+”ları mitingde buluşmaya çağırdı.

Evrensel’in haberine göre, açıklama şöyle:

“VAZGEÇMİYORUZ!”

“İstanbul Sözleşmesi”nden Vazgeçmiyoruz! İstanbul Sözleşmesi”nin eşitlik idealinden vazgeçmiyoruz!

Şiddetten uzak, eşit ve özgür yaşamaya dair talebimizden vazgeçmiyoruz! Toplumsal cinsiyet eşitliğini hayatın her alanında hayat geçirme çabamızdan ve eşitliğin tesisi için uygulanması gereken politikaları talep etmekten vazgeçmiyoruz! Hayatlarımızdan, eşitlikten ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz!

“KABUL ETMİYORUZ!”

Ardında geniş bir toplumsal mutabakat olan İstanbul Sözleşmesi”nden tek bir kişinin kararı ile hukuksuzca çıkılmasını kabul etmiyoruz!

Erkek şiddetinin ve çocuk istismarının önlenmesini; kadınların, çocukların ve LGBTİ+”ların şiddete karşı korunmasını; şiddet faillerinin yargılanmasını ve cinsiyet eşitliğine dayalı politikalar geliştirilmesini devletin anayasal bir yükümlülüğü olarak görüyor ve bu yükümlülükten geri çekilmesini kabul etmiyoruz!

Gözden kaçırmayın

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’ni görüşecek Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’ni görüşecek

Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin “vicdanlara” bırakılmasını ve bir kadın cinayetini daha kabul etmiyoruz!

6284 sayılı kanunun tam olarak uygulanmamasını, TCK 103. maddesinde değişiklik yapılmaya çalışılarak çocuk istismarı faillerine yönelik af çıkarma girişimlerini ve kadınların yoksulluk nafakası haklarının sınırlandırılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz!

İçinde şiddet yaşanan ailenin kutsallığını kabul etmiyoruz!

LGBTİ+ların nefret söylemlerine maruz bırakılmalarını ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olumsuz kamuoyu oluşturmak için propaganda malzemesi yapılmalarını kabul etmiyoruz!

“HAYKIRMAYA DEVAM EDİYORUZ!”

Ülkenin dört bir yanından yola çıkarak 19 Haziran”da İstanbul”da bir araya geliyor ve haykırmaya devam ediyoruz! İstanbul Sözleşmesi”nden vazgeçmiyoruz!

Uzun yıllar verdiğimiz mücadele sonucu kazandığımız haklarımıza hep beraber sahip çıkacağımızı haykırmaya devam ediyoruz!

Haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırılara karşı birlikte ve çok güçlü olduğumuzu biliyor ve haykırmaya devam ediyoruz:

19 Haziran”da saat 13.00”da Maltepe, İstanbul”dayız!

Susmuyoruz! Korkmuyoruz! İtaat etmiyoruz! İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz!

120”yi aşkın kadın ve LGBTİ örgütü, emek ve meslek örgütlerinden, siyasi partilerden, inisiyatif ve platformlardan kadınlar olarak ortak düzenlediğimiz bu mitinge –örgütlü ya da örgütsüz- bütün kadınları ve LGBTİ+ları bekliyoruz. Sen yoksan bir eksiğiz.”