Oyuncu Kadir İnanır, Cannes Film Festivali'nde ödül aldıktan sonra yaptığı konuşmadan dolayı hedef haline getirilen Merve Dizdar'a sahip çıktı. İnanır, “Kompleksli muhterislere ikazımdır. Saygılı olun, ayağa kalkın ve alkışlayın" dedi.

Fransa'nın güneyinde bulunan Cannes kentinde bu yıl 76'ncısı düzenlenen Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü "Kuru Otlar Üstüne"deki performansıyla Merve Dizdar'a verilmişti.. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü alan Dizdar'ın törende yaptığı konuşma da kısa sürede Türkiye gündemine girmişti. 

Dizdar, şunları söylemişti:

"Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak Nuray’ın ve Nurayların duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Ödülü Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için, kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum."

Ünlü oyuncu, konuşması gerekçe gösterilerek özellikle AKP iktidarına yakın isimler tarafından hedef haline getirildi. Sert sözlerle eleştirilen Dizdar'a, usta oyuncu Kadir İnanır'dan destek geldi.

"Saygılı olun, alkışlayın"
Instagram hesabından yaptığı paylaşımda Dizdar ve Nuri Bilge Ceylan'ı tebrik ederek eleştirilere de tepki gösteren İnanır, "Dünyanın en büyük ikinci film festivali olan Cannes Film Festivali'nde performansıyla ödül alan Merve Dizdar'ı ve filmin yaratıcılarını yürekten kutluyorum. Kompleksli muhterislere ikazımdır; saygılı olun, ayağa kalkın ve alkışlayın" ifadelerini kullandı.