CHP İstanbul İl Örgütü Başkanı Canan Kaftancıoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Mayıs'ta düzenlenecek ikinci turunda sandığa gidilmesi için çağrı yaptı. "Hiç birimizin küstüm, oynamıyorum deme lüksü yok" diyen Kaftancıoğlu, özellikle ilk turda sandığa gitmemiş olanlara gelecek, adalet ve hukuksuz biçimde tutsak edilmiş herkes için 28 Mayıs’ta oy kullanma çağrısında bulundu.

Kaftancıoğlu, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk tur öncesindeki birleştirici kampanyasının doğru olduğunu ancak "ne yazık ki bu kötülük iktidarının iftira ve yalan üzerine kurulu kara propagandasını bütünüyle etkisiz kılmanın mümkün olmadığını" belirtti.

Kendisine "bukalemun" diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya da yanıt veren Kaftancıoğlu, "Güzelim Bukalemun’a haksızlık olmasın diye “değişik” dedim ben de kendisine. Kel başa şimşir tarak denir ya hani, böylesi bir iktidar anlayışının temsilcisine de ancak “değişik” denebilir sanırım. “Değişik”i de, onun kişiliğinde vücut bulmuş olan iktidarı da değiştireceğiz dostlarım. Hiç kuşkunuz olmasın" ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu'nun BirGün gazetesinin Gezi tutsaklarına seslendiği "Dışarıdan içeriye mektuplar" köşesinde kaleme aldığı mektubun öne çıkan kısımları şöyle:

'GÜZELİM BUKALEMUN’A HAKSIZLIK OLMASIN DİYE...'

"... Bugün birisi bana “Bukalemun” demiş. Yıllardır tanışırız. Fikri tutarlılık konusunda birbirimize en iyi kefil olacaklardanız. Yıllardır söylediğim şeylerin aynısını söylemem üzerine hem de! Oysa biz kendisi gibi esen rüzgâra, kişisel ikbale göre renk değiştirenlerden olmadık hiçbir zaman. Her zaman hukukun üstünlüğünü savunduk, bu vatanı çıkarsız sevdik, halkın iktidarında yargı kurallarının uygulanacağını söyledik, demokrasiye inananlar olarak hiçbir zaman teröristlerle işbirliği yapmayacağımızı belirttik. Ama hâl böyleyken o malum şahıs bana bukalemun demiş! İşte bu çok komik! Kem söz sahibine aittir. Kim bu şahıs biliyor musunuz? Zamanında Erdoğan’a ağıza alınmayacak laflar eden, FETÖ’ye övgüler dizmekle kalmayıp, eteklerini öpüp devleti teslim eden, suçlularla, uyuşturucu baronlarıyla bolca fotoğraf çektiren, işine gelmeyen herkesi terörist ilan eden biri. Güzelim Bukalemun’a haksızlık olmasın diye “değişik” dedim ben de kendisine. Kel başa şimşir tarak denir ya hani, böylesi bir iktidar anlayışının temsilcisine de ancak “değişik” denebilir sanırım.

'NE YAPARLARSA YAPSINLAR DEĞİŞTİRECEĞİZ'

“Değişik”i de, onun kişiliğinde vücut bulmuş olan iktidarı da değiştireceğiz dostlarım. Hiç kuşkunuz olmasın. Asla inancınızı ve umudunuzu kaybetmeyin. İçerideki sizlerin, dışarıdaki bizlerin, gençlerin, çocukların, emekçinin, depremzedenin “iyi olma hallerini” hayallerini yok etmeye çalışan bir kötülükle karşı karşıyayız ama ne yaparlarsa yapsınlar değiştireceğiz.

'RÖVANŞI BEKLEYEN MİLYONLAR VAR'

Organize kötülüğün bu cisimleşmiş hâli 14 Mayıs’ta galip gelemedi ancak bizler de kötülüğü memleketin başından def edemedik şimdilik. Ama dediğim gibi sıkmayın canınızı bu maçın rövanşı ve 28 Mayıs’taki rövanşı bekleyen milyonlar var.

'İYİLİĞİ ÖRGÜTLEMEYİ TERCİH ETTİK'

Evet, memleketin tepesine kara bulut gibi çöreklenmiş bu kötülüğü14 Mayıs’ta def edemedik çünkü kimseyi ötekileştirip düşmanlaştırmayan, toplumsal uzlaşmaya dayalı pozitif bir kampanya yürüttük. Umudu, toplumsal barışı ve geleceğe dair sözümüzü söylemeyi, iyiliği örgütlemeyi tercih ettik. Doğru olanı yaptık, vatandaşın ihtiyacı olanı, memleketin ihtiyacı olanı dillendirdik. Özlemini duyduğumuz baharlar için birbirimize söz verdik, gece gündüz çalıştık.

'KARABASAN GİBİ ÇÖKEREK KORKUTTULAR'

Ancak ne yazık ki bu kötülük iktidarının iftira ve yalan üzerine kurulu kara propagandasını bütünüyle etkisiz kılmamız mümkün olmadı. Karanlığı ve korkuyu, öfkeyi ve nefreti örgütlemeyi bir siyaset tarzı olarak benimsemiş olanlar vatandaşımızın üzerine bir karabasan gibi çökerek korkuttular. Korku, aklın karanlığıdır. Yok edici şiddetle karşılaşan insanımız kendi varlıklarını koruma güdüsüyle otoriteye meyletti şimdilik. Yıllardır baskılanan, korkutulan halkımız seçim rüşvetleriyle esir alındı neredeyse.

'DOĞRULARIMIZ, YALANIN GÖLGESİNDE KALDI'

Ama halkımızı anlıyorum. Eminim sizler de anlıyorsunuz. Yoksul, yoksun bırakılmış milyonların karşısına Goebbels’i bile mezarında ters çevirecek yalanlarla çıkıp yarattıkları hayali düşmanlar üzerinden korkuttular onları. Ve biz sesimizi, sözümüzü yeterince duyuramadık dostlarım. Bizim doğrularımız, onların medyasından her gün her saat boca edilen iftira ve yalana dayalı kara propagandanın gölgesinde kaldı ama şimdilik. Sizin de iyi bildiğiniz gibi, gerçeklerin er geç gün yüzüne çıkmak gibi bir huyu vardır....

... Sizleri, yapılan yüzlerce, binlerce haksızlığı, kişiye özel yargı kararlarını düşününce bu güzelim memlekete adaleti 28 Mayıs’ta getirecek olmanın heyecanı sardı yeniden içimi. İnanın ve hissedin dostlarım. Kazanacağız dostlarım, mutlaka kazanacağız! Bu topraklarda Cumhuriyete sahip çıkacak milyonlar, yaşam tarzı, kimliği, inancı ne olursa olsun haklarını yeniden kazanmaya kararlı kadınlar var ve Ata’mızın Cumhuriyeti emanet ettiği gençler var.

'MEMLEKETE KÜSÜLMEZ'

Daha çok çalışacak, daha çok duyuracağız sesimizi. İyinin sesini, doğrunun sesini, adaletin sesini arşa çıkaracağız hep birlikte göreceksiniz.

Ve dostlarım, sizlerin aracılığıyla bu satırları okuyacaklara, özellikle ilk turda sandığa gitmemiş olanlara; “geleceğiniz için, adalet için, hukuksuz bir şekilde tutsak edilmiş herkes için 28 Mayıs’ta oyunuzu kullanın” demek istiyorum. Sandığa giderek atılacak her oy hem sizleri, hem de kendilerini özgürlüğe biraz daha yaklaştıracak çünkü. O nedenle hiç birimizin küstüm, oynamıyorum deme lüksü yok. Hele sizler tutsakken hiç yok! Sevgili Can’ın da dediği gibi, “memlekete küsülmez”, vatandaşa hiç küsülmez!"