Köstebek Akademisi “Başka bir üniversite mümkün” diyerek çıktığı bu yolda toprağı kazmaya devam ediyor. 4 Mart Çarşamba günü saat 18.00’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de, Kanal İstanbul ve bu gibi mega projelerin yaşamlarımızı tehlikeye atmasına, ekolojik tahribata ve ranta karşı Eko Öğrenci Hareketi ile birlikte “Kanal İstanbul’a Akademik Bakış” başlıklı bir konferans gerçekleştirecek.

Konferansa Naci Görür “Yer Bilimci Gözüyle Kanal İstanbul”, Pınar Giritlioğlu “Bir Planlama veEkoloji Sorunsalı Olarak Kanal İstanbul” ve Doğanay Tolunay “Kanal Uğruna Gözden Çıkarılan Ekosistem” başlıklı dersleriyle katılacak. Konuşmacılar arasında “Kriz İklimi” başlığıyla üniversiteli öğrenciler adına, Diren Üniversiteli Sıla Öz de yer alacak.

Köstebek Akademisi hakkında

Akademideki çürümeye, gerçek bilgiye ulaşmadaki zorluklara ve üniversitelerin tartışma, bilimsel bilgi üretme yerlerinden çok öğrencilerin müşteri, kampüslerin ise bina yığınlarına dönüşmüş olmasına karşı alternatif bir akademi kurma şiarıyla yola çıkan Köstebek Akademisi; "Bize Her Yer Üniversite" diyerek bulunduğumuz bütün alanlarda tartıştıramadığımız konuları tartışmaya, toprağın altında bilginin ışığını aramaya devam edecek.

“Köstebek, Marksist literatürde çok sık kullanılan bir metafor aslında. Marx’ın, Louis Bonapart’ın 18. Brumaire’inde kullandığı bu metafora bir göndermeydi bizimkisi. Köstebek Akademisi, en nihayetinde okuma, tartışma, söyleşi ve atölye çalışmalarına bağlı bir alternatif akademi yaratma çabası. Biz bu çabayı, köstebek gibi zor şartlar altında, belki havasız-susuz ve karanlıkta bırakıldığımız zamanlarda sert ve hiç değişmez görünen toprağı kazmak olarak görüyoruz."

Köstebek Akademisi

kostebekakademisi.org