Yurtiçi ya da uluslararası lojistik yönetiminde ürünlerin bir noktadan hedef noktaya taşınması için en sık kullanılan yöntem kara taşımacılığıdır. Yükleme ve sevkiyat işlemlerinin hızlı olması, diğer taşıma modları gibi bekleme yapılmaması gibi avantajlarıyla tercih edilir. Karayolu üzerinde kamyon, tır gibi kara araçları kullanılarak yapılan taşımacılık karayolu taşımacılığı nedir sorusuna cevap olabilir. Fiyat seçenekleri sunması, kısa sürede varış noktasına ulaşılabilmesi kara taşımacılığının sunduğu ayrıcalıklar arasındadır. Yurt içinde olduğu gibi uluslararası karayolu taşımacılığı da yaygın olarak kullanılır. Taşınacak yükün niteliğine bağlı olarak kara taşımacılığı sırasında kolili, paletli olarak yükleme yapılabilir. Firma ihtiyaçları doğrultusunda gerekli ekipmanların oluşturulabilmesiyle de esnek bir taşıma modelidir. Hızlı sevkiyat süreçleriyle de firmalar için rekabet gücü sunan kara taşımacılığı aynı zamanda lojistik bütçesinin verimli kullanımına yardımcıdır.

Karayolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Lojistik süreçlerinin başarılı yürütülmesi için çeşitli ürünlerin bir noktadan diğer noktaya hızlı ve sorunsuz şekilde taşınması gerekir. Kara taşımacılığı gönderici firmadan alınan çeşitli yüklerin alıcıya karayolu üzerinden kara taşıtları kullanılarak ulaştırılmasını içerir. Adresten alınan yükler tır, kamyon gibi karayolu taşıma araçları vasıtasıyla alıcı adrese direkt olarak ulaştırılır. Aktarmasız transfer olanağı sağladığı için yüklerin kaybolma gibi risklere karşı da güvenle taşınması mümkün olur. Günümüzde gerek yurt içi gerekse dünyanın farklı noktalarına gelişmiş karayolu ağı ile ulaşılabilmektedir. Türkiye’de 2022 yılı verilerine göre karayollarının toplam uzunluğu 68 bin 761 km’dir. Karayolu ağının yaygın olması kara taşımacılığında hız unsurunu öne çıkarır. Kapıdan kapıya yüklerin taşınabilmesi zamanın verimli kullanımını sağlar. Bu durum da lojistik zincirinde firmalar için rekabet düzeyinin yükseltilmesine yardımcı olur.

Uluslararası Kara Taşımacılığı Nedir?

Bir ülkedeki göndericiden alınan yüklerin farklı bir ülkedeki alıcıya kara taşıtlarıyla ulaştırılması uluslararası kara taşımacılığını ifade eder. Uluslararası taşımacılıkta hız ve kapıdan kapıya teslim gibi avantajlarla çeşitli yüklerin taşınmasında en çok tercih edilen yöntemdir. Sevkiyat işlemleri taşınacak ürünün niteliği ve alternatif karayolları da düşünülerek ayrıntılı olarak bir plan dahilinde gerçekleştirilir. Uluslararası düzeyde kara taşımacılığı yapılırken karayolu taşımacılığı belgeleri nelerdir sorusu akıllara gelebilir. İthalatçı ya da ihracatçı firmaların sorumluluklarını ve taşınan yükleri güvence altına almayı hedefleyen karayolu taşımacılığında zorunlu tutulan belgeler şunlardır:

      Karayolu Taşıma Belgesi

      FIATA Tesellüm Belgesi

      Tır Karnesi

      Nakliyeci Makbuzu

      Ticari Fatura

      Çeki Listesi

      Paket Postası Makbuzu

      Menşe Şahadetnamesi

Karayolu Taşımacılığı Avantajları Nelerdir?

Karayolu ağının genişlemesi ve farklı alternatiflerin ortaya çıkması kara taşımacılığı etkinliğini her geçen gün arttırdı. Yol ağının gelişmesi yanı sıra müşteri bazlı esnek taşıma modelleri kara taşımacılığını cazip hale getirir. Kısa mesafelerde taşıma maliyetlerini düşüren karayolu taşımacılığı avantajları şöyle sıralanabilir:

      Çıkış ve varış noktaları arasında aktarma yapılmaması hız avantajı sağlar.

      Kapıdan kapıya teslim yapılabilmektedir.

      Parsiyel ya da komple yük taşımacılığı yapılabilmesi esnekliği sunar.

      Aynı rota üzerinde birden farklı noktaya ulaşım sağlanabilir

      İnovatif çözümlerle yeni teknolojik gelişmeler taşıma süreçlerine dahil edilebilir.

      Aktarma söz konusu olmadığı için soğuk zincir taşıma süreçlerinde de konforludur.

      Taşınacak yükün niteliğine uygun olarak likit, gaz ya da katı yakıtlara uygun taşıma çözümleri geliştirilebilir.

Tüm ticari yüklerinizi hızlı ve etkin süreçlerle adresine ulaştıran Sertrans 200 ülkede üç kıtaya yayılan tecrübesiyle kara taşımacılığında güvenilir çözüm ortaklığı sunar. Online araç ve yük takibiyle yüklerinizi hasarsız ve zamanında ulaştırmanızı sağlar. Yetkin kadrosuyla lojistik süreçlerinizi etkin kılan hızlı ve profesyonel kara taşımacılığı hizmeti için Sertrans ile hemen iletişime geçebilir, firmanıza değer katabilirsiniz.