Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, cumhurbaşkanı adayı olan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin tutumunun, AKP’ye yaradığını belirterek tavrını açıkça dile getirmesini söyledi.

Millet İttifakı içerisinde yer alan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin, “Böyle bir adımı neden attığını anlamıyorum. Bu mantıklı değil. AKP’ye destek veriyorsan çık söyle” yorumu yaptı.

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, Millet İttifakı içerisinde DEVA ve Gelecek Partisi ile blok oluşturamamalarına ilişkin, “Saadet Partisi 20 yıllık bir parti. Seçim ve sandık kurullarında temsil edilme hakkımız var. ‘Bu hakları ziyan etmemeliyiz bunun için de Saadet Partisi amblemi altında seçime girmek uygun’ diye düşündük. Ancak arkadaşlardan bazıları buna yanaşmadılar, ‘Bizim amblemimiz olsun’ deyince de gerçekleşmedi” dedi.

“ÜÇLÜ İTTİFAK GERÇEKLEŞSE ÇOK CİDDİ HAMLE YAPACAKTIK”

Karamollaoğlu, üçlü ittifakın gerçekleşmesi durumunda ise daha fazla oy alacaklarını savunarak, “Üçlü ittifak gerçekleşmiş olsa o zaman yapılan kamuoyu yoklamalarına göre biz çok ciddi bir hamle yapmış olacaktık. Bizim oylarımız o günkü anketlerde yüzde 2, 2.5,3, 3.5 gibi rakamlar çıkıyordu. Üç partininkini toplasak 7,8 civarında oy alabiliyorduk. Üçümüzün bir araya gelmesinden dolayı bir sinerji oluştuğunda 6,7 puan artıyordu oylarımız. Ama olmadı” diye konuştu.

“AKP KOPUŞU BİZ PARLAMENTODAYKEN BAŞLADI”

Erdoğan’ın kendisine yönelik partiye sonradan katıldığı iddiasını reddeden Karamollaoğlu, bu iddianın amacını şöyle açıkladı:

“Hem oy almak. Hem de Tayyip Bey siyasete atılınca tabanımız oraya kaydı. O zaman şöyle bir laf dolaştırdılar: ‘Erbakan hocamızın rızası olmadan ayrılmaz’ diye. Hiç alakası yok. Kopma biz parlamentodayken başladı, yarı yarıya bölündük.”

Karamollaoğlu, Erdoğan’ın Saadet Partisi’nden ayrılma sürecini ise “Batı, özellikle siyonist çevreler Erbakan hocamızı içselleştiremedi. Erbakan hocamız bir; ‘Mutlaka güçlü bir ülke haline gelmeliyiz, sanayileşmeliyiz. Uçağımız, topumuz ne varsa her şeyi yapabilecek bir yapıya kavuşmalıyız’ diyordu. Bu İsrail’i de ABD’yi de rahatsız etti. İki; biz, İsrail’in genişleme politikalarına karşı koyabilmek için geçmişi bizim gibi olan İslam ülkeleriyle birlik oluşturmalıyız’ dedik. O zaman ABD, kendisine adam aradı. Tayyip Bey nasıl razı oldu bilmem” görüşüne dayandıran Karamollaoğlu, “Kılıçdaroğlu’nun ABD başkanı ile bir tane pozu yok. Ama Tayyip Beyin siyaseten yasaklıyken Beyaz Saray’da fotoğrafı var. Bu ABD’nin kendisini desteklediğinin en açık delili. Sonra da gitti ‘Milli görüş gömleğini çıkardım’ dedim. Siyonist lobisi Erdoğan’a cesaret madalyası verdi. Neden? Erbakan hocaya koyduğu tavır ve Türkiye‘yi hangi noktaya götüreceği konusunda yaptığı vaatlerden dolayı” şeklinde anlattı.

“İNCE, ZARAR VERİYOR”

Karamollaoğlu, “Muharrem Bey’in aday olmasının seçime etkisi ne olur?” sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:

“Zarar veriyor. Muharrem Beyin böyle bir adımı neden attığını anlamıyorum. Bu mantıklı değil. AKP’ye destek veriyorsan çık söyle. Bu AKP’nin işine yarayan bir adım. Aklım almıyor. Böyle bir mantık doğru değil. Buna rağmen milletin sağ duyusunun hakim olacağını, birinci turda bu işin biteceğini ümit ediyorum.”

Karamollaoğlu, parti tabanının Kemal Kılıçdaroğlu’na bakışına dair ise, “Tabanımızda farklı tepkiler var. Bu farklı tepkileri dikkate alarak adım atma durumundayız. Ümit ediyoruz ki ciddi bir sapma olmaz. Çünkü tabanımız AKP’yi, Sayın Erdoğan’ı tanıyor. Bir, iki yıl içinde bir takım iddiaları ortaya atarak değişmiş gibi gözükmek kimseyi kandırmaya yetmez” dedi.