Öncelikle “biz olmazsak olmaz, kazanılmaz” diyen siyasi partilere şunu söylemek istiyorum; HDP olmadan nasıl kazanılamayacaksa CHP olmadan da, İYİ parti olmadan da kazanmanın mümkün olmadığını aritmetik bilen herkesin göreceği yalın bir gerçek. Bu yüzden bu karanlıktan çıkmak için bir olup bu baskıcı, halkı yoksullaştıran düzeni değiştirmek için tüm muhaliflerin birlik olma zamanıdır. Millet ittifakı milletvekilleri içinde ne konuştuğunu bilmeyip de açıklanacak adaya zarar verici açıklamalar yapanlar mutlaka liderleri tarafından sert şekilde uyarılmalıdır. Bu seçimin bir varoluş ya da tükeniş seçimi olduğunu onlara öğretmelidirler.

CHP yüzünü sola dönmelidir. İttifak içinde yüzü sağa dönük yeterince parti var. Sağa benzeyerek iktidara gelmek mümkün değildir. Seçim sonrası iktisatçıları da bu bağlamda seçmeli. Neoliberalizmle savaşacağım deyip, neoliberal iktisatçıları ekonomi kurmayları olarak tanıtmamak gerekiyor. Bunları topluma iyi anlatmalılar.

Toplumda Kemal Kılıçdaroğlu kazanamaz algısı bilerek isteyerek ülkenin sağ iktidarlardan kurtulmasını istemeyenlerin yaydığı yanlış bir siyasi manevradır. Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi yaşamında ve bürokratlık yaptığı dönemde, onu ve partisini utandıracak tek yanlışı bile yoktur. Üstelik ülkenin kurtuluşu için millet ittifakını kurnayı başarmıştır. Latin Amerika örneklerine baktığımızda da bu muhalefet birlikteliğinin doğru bir yol olduğunu görüyoruz. Kılıçdaroğlu, kazanamaz demek sağ bir saptırmadır. Türkiye’yi yetmiş yıldır yöneten sağ politikaların sürmesini istemek demektir. Ülkenin demokratikleşmesinde, hukukun üstün kılınmasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun ülkenin önünü açacak vizyona sahip olduğunu düşünüyorum. Ancak adaylığı ile birlikte bir yol haritasının halka açıklanması da güveni perçinleyecektir.

Bir kilo kıyma ile bir kilo peynir aynı fiyata gelmiş. Emekli maaşı ve asgari ücretle borçlanmadan yaşama olanağı kalmamış, hukuk –adalet yerlerde sürünüyor, herkes adalete muhtaç bir hale gelmiş.

 Niye kazanamasın efendim? Bize ve en çok millet ittifakına düşen seçim güvenliği için çalışmaktır. Islak imzalı sandık sonuçlarını sağlama alacak görevliler bulmaktır.

Hiç kimsenin umutsuzluğu körükleme hakkı yoktur. Çıkan adayı mutlaka desteklemek çalışmak zorundayız.

Yoksa bu karanlık hepimizi yutacak.

Şimdi sokaktaki insana bunu anlatma zamanı