İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında hapis cezası çıktı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün gittiği Almanya'dan dönmeye karar verdi.

Kılıçdaroğlu'nun gezisini takip etmek için Almanya'ya giden gazetemiz Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın, Kılıçdaroğlu'nun saat TSİ 17.50'de otelden ayrıldığını ve dönüş yapmak için Berlin Uluslararası Havalimanı'na doğru yola çıktığını aktardı.

330 avukat imza verdi: Erdoğan üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olamaz 330 avukat imza verdi: Erdoğan üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olamaz

Sosyal medya hesabından video mesaj da paylaşan Kılıçdaroğlu, "Beraat dışında verilecek her karar Saray talimatının ve kumpasın itirafı olacaktır" açıklaması yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 2019'daki yerel seçim sürecinde “Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkan ve üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandığı ve savcının ‘siyasi yasak’ talep ettiği davanın karar duruşmasında siyasi yasak ve hapis cezası çıktı. Davada son sözü Yargıtay söyleyecek.

14-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştireceği programlara katılmak üzere Berlin'e giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, özel uçakla İstanbul'a dönme kararı aldı.

Kılıçdaroğlu ile birlikte Berlin'de bulunan gazetecilerden BirGün Yayın Koordinatörü Yaşar Aydın, Kılıçdaroğlu'nun saat TSİ 17.50'de otelden ayrıldığını ve dönüş yapmak için Berlin Uluslararası Havalimanı'na doğru yola çıktığını aktardı. Aydın daha önce, İmamoğlu davasında çıkacak kararın Kılıçdaroğlu'nun dönüşü konusunda etkili olacağını belirtmişti.

"SARAY'I UYARIYORUM, YARGININ ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN"

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından bir video paylaşarak davaya ilişkin açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle:

"Ekrem Başkan'ın ve İstanbulluların yargılandığı davaya bakan hakim, daha önce 'Sözlerin kime yönelik olduğu, muhatabı belli. Tartışmasız Süleyman Soylu'ya karşı söylendiği belli' demişti. Bunu diyen bir hakimin vereceği karar açık ve nettir. Beraat dışında verilebilecek her karar Saray talimatının ve kumpasın itirafı olacaktır. Saray'ı son kez uyarıyorum, yargının üzerinden elinizi çekin. Bu halk kimsesiz değildir, aklınızı başınıza alın."

CHP lideri Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya'ya gitmişti.

İmamoğlu’nun, “Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkan ve üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla yargılandığı dava, dokuzuncu duruşma ile devam ediyor. Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'nda saat 11.30’da başlayan duruşmada karar çıkması bekleniyor.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü tekrarlayan savcı, İmamoğlu için en üst sınırdan (4 yıl 1 ay) hapis cezası ve Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 'siyasi yasak' da içeren 53. maddesinin de uygulanmasını talep etti.