Siyasetin gündemi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis ve siyasi yasak kararı. Dün açıklanan karar ülke ve siyaset gündemine yerleşti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı canlı yayında kendisine İBB Başkanı İmamoğlu’nun davası varken neden Almanya’ya gittiği soruldu. Dünden beri bu soruya yanıt aranıyordu. Sosyal medyada gündem olan Kılıçdaroğlu, verilen kararın ardından seyahatini iptal etti ve ülkeye geri döndü. Dava günü neden Amerika’da olduğunu da canlı yayında cevapladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun dün görülen davasında hakkında hapis ve siyasi yasak kararı çıkmasının ardından Almanya seyahatinden geri dönen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV canlı yayınında merak edilen soruları yanıtladı.

Herkes dava günü Kılıçdaroğlu’nun Almanya’da olmasının sebebini merak ediyordu. Bu konuda açıklama yapan Kılıçdaroğlu, ‘Beraat kararı çıkar ya da ertelenir diye düşünüyordum. Böyle bir karar beklemiyordum.’ İfadelerini kullandı.

ALMANYA ZİYARETİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Halk TV ekranlarında merak edilen soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davasının olduğu gün Almanya’ya seyahat etmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Herkesin tepki gösterdiği konuyla ilgili canlı yayında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Almanya ziyaretinin önceden planlandığını söyledi.

Kızılay bu kez de konteyner satıyor! Kızılay bu kez de konteyner satıyor!

Bu geziler yapılırken hem onların hem de kendilerinin müsait olduğu zaman dilimine göre randevuların alındığını söyleyen Kılıçdaroğlu, ‘’Biz İngiltere’den sonra vizyon toplantısı yaptık ve sonrasında Almanya’ya ziyaret planladık. İmamoğlu’nun davasında bilirkişi raporları da belliydi zaten. Dolayısıyla biz beraat bekliyorduk.’ dedi.

‘İSTİNAFTAN DÖNMESİ LAZIM’

Canlı yayında İmamoğlu hakkında verilen hapis ve siyasi yasak kararı ile ilgili değerlendiren Kılıçdaroğlu, ‘Onlar hukuk dışı yola saparak ve yargıçların güçlerini arkalarına alarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Biz halkın gücünü almak istiyoruz. Halkın iradesine darbe yapan bir anlayış demokrasilerde yoktur. Eleştirilerime rağmen şunu söylemek isterim. Hala bu ülkede hakkın hukukun ne olduğunu bilen namuslu ve yürekli yargıçlarımız var. Biz o yargıçlara, hakimlere güveniyoruz. Onlar da bu gidişten rahatsız. Efendim neden istinaftan dönmesin. Adaletin zerresi kaldıysa dönmesi lazım.’ dedi.