SADAT tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu’na açılan tazminat davasında karar açıklandı.

Mahkeme davanın kısmen kabulüne karar vererek 30 bin TL manevi tazminatın yasal faizi ile birlikte davalı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan alınarak davacı SADAT’a ödenmesine hükmetti.

SADAT, Türkiye'de paramiliter yapılanma iddialarıyla sıklıkla gündeme geliyor. Şirketin kurucusu emekli asker Adnan Tanrıverdi, yakın zamana kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı olarak görev yapıyordu.

Kendilerini "savunma alanında hizmet veren" bir şirket olarak tanıtan SADAT'ın askeri okullara öğrenci alımındaki mülakatlarda görev aldığı açıklamaları siyasetin gündeminde uzun süre konuşulmuştu.

KILIÇDAROĞLU, MERKEZLERİNE GİTMİŞTİ: TÜRKİYE ASLA PARAMİLİTER KURUMLARA TESLİM EDİLMEYECEKTİR

Seçim döneminde iç karışıklık yaratacağı iddiaları üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleriyle birlikte 3 Mayıs 2022 tarihinde SADAT merkezine giderek “Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara teslim edilmeyecektir. Şu anda önünde bulunduğumuz SADAT bir paramiliter kuruluştur. Bu kuruluşun hedefleri arasında gayri nizami harp eğitimi var. Burası aynı zamanda terörist yetiştiren de bir kuruluş" ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya paylaşımlarında da SADAT’ın paramiliter bir kuruluş olduğunu ve işlerinin suikastçı, provokatör ve terörist yetiştirmek olduğunu belirtmişti.

MAHKEMEDEN KARAR

SADAT'ın, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na açtığı davada mahkeme kararını verdi.

Bunun üzerine SADAT, avukatlarından A. Üsame Ceran aracılığı ile şikayette bulunmuştu. Avukat Ceran dilekçesinde SADAT’ın Türk siyasetinin bir aktörü olmadığını belirterek "Müvekkil şirket, Türk Ticaret Kanunu’na göre faaliyet gösteren bir şirkettir. Bir politikacının politik çıkarları için bir şirketi karalamasını hukuk düzeni korumaz” ifadelerini kullanarak Kemal Kılıçdaroğlu’ndan 1 milyon TL manevi tazminatın yasal faizi ile tahsil edilerek SADAT’a verilmesi talep etmişti.

Büyükçekmece Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında davacı SADAT vekilleri Avukat A. Üsame Ceran ve Avukat Enes Malik Saran hazır bulundu. Duruşmaya CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun da avukatı katıldı.