Geçen yılbaşı gecesinde İzmir'in Çeşme ilçesindeki bir villada çoğunluğu 18 yaşının altında olan bir grup çocuk ve genç tarafından düzenlenen partide cinsel istismar yaşandı.

Artı Gerçek’te Cem Özkeskin’in haberine göre, istismarın faili olarak yargılanan Türkiye'nin ünlü işadamlarından İnan Kıraç'ın kardeşi Can Kıraç'ın torunu Can Ata Kıraç ise, bir yıl ortadan kaybolduktan sonra suçlamayı reddederek "iftiraya uğradığını" savundu.

İddiaya göre önce 14 yaşındaki J.F.K. önce 15 yaşındaki T.K.S tarafından istismar edildi. Ardından istismara o dönem 17 yaşında olan Can Ata Kıraç da dahil oldu. Kıraç, J.F.K'yi bir odada alıkoydu ve cinsel istismarda bulundu.

AİLE ŞİKAYETÇİ OLDU

Olay gecesi kızlarının hareketlerinden şüphelenen aile şikayetçi oldu.

J.F.K'nin verdiği ifadelere göre T.K.S ve Can Ata Kıraç hakkında soruşturma başlatıldı. Yeri tespit edilen T.K.S'nin ifadesi alınırken, hakkında yakalama kararı çıkarılan Kıraç İstanbul üzerinden ABD'ye gitti.

T.K.S için yurt dışına çıkış yasağı ve tutuklama talep edildi.

Alman anne, Türk baba bir ailenin mensubu olan J.F.K'nin istismara uğradığı adli tıp raporuyla da teyit edildi.

Raporda çocuğun cinsel organında dış müdahale kaynaklı ödem oluştuğu, vücudundaki morlukların da darp ve zorlama sonucu meydana geldiği belirtildi.

ŞÜPHELİ KIRAÇ BİR YIL SAKLANDI

Olayın baş şüphelisi Kıraç ise bir yıl boyu ortadan yok oldu.

21 Aralık'ta görülen duruşmadan bir gün önce İstanbul Havalimanı'ndan Türkiye'ye giriş yapan Kıraç, hakkındaki yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındı.

Avukatı aracılığıyla ifadesine başvuruldu ve nöbetçi mahkemeye çıkarıldı.

Kıraç ile İzmir 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi heyeti SEGBİS yöntemiyle bağlantıya geçerek ön duruşma gerçekleştirdi.

Kıraç, hakkındaki suçlamaları reddederek savunmasında şu ifadelere yer verdi:

Olay günü arkadaşlarımın daveti üzerine partinin olduğu yere gittim. İki arkadaşım hariç partideki diğer kişileri tanımıyorum. J.F.K. ile bir süre sohbet ettik. Kendisi bana 15 yaşında olduğunu söyledi. Ben yeni yıla girerken J.F.K ile iyi dileklerde bulunup birbirimizi kutlamışızdır. Ancak cinsel duyguların hazzı amacıyla kesinlikle onu öpmedim. Hepimiz alkollüydük ancak J.F.K'nin sarhoş olup olmadığını hatırlamıyorum."

'AMERİKA'YA KAÇMADIM'

Amerika'ya kaçmadığını, eğitim hayatının yoğunluğu nedeniyle Türkiye'ye dönemediğini iddia eden Kıraç, şöyle devam etti:

Ankara'da 8 Mart kutlamaları: Kadınlar polis barikatını aştı, yürüyüş tekrar başladı Ankara'da 8 Mart kutlamaları: Kadınlar polis barikatını aştı, yürüyüş tekrar başladı

"Ben yurt dışına kaçmadım. Zaten Amerika'da okumaktayım. Amerika'ya gittikten sonra bu iddialarla karşılaştım. Şimdiye kadar gelmeme nedenim yaz okulu ve birçok programına dahil olduğum okulumun sınavlarıdır. İftira nedeniyle kariyerim, çevrem, okul yaşamım mahvoldu. Çok üzgünüm."

SAVCI CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Delilleri toplayan ve tarafları dinleyen Cumhuriyet Savcısı Buket Müzeyyen Bilgiç "çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve çocuğu cinsel amaçlı hürriyetten yoksun kılma" suçlarını işlediği tespit edilen Kıraç'ın ve T.K.S'nin ayrı ayrı cezalandırılmasını talep etti.

Savcı Bilgiç, Kıraç'ın kaçma şüphesini barındırdığı, olayla ilgili delillerin tam olarak toplanmadığı ve tüm tanıkların dinlenmediği gerekçeleriyle tutuklama talebinde bulundu.

SERBEST BIRAKILDI

Mahkeme savunmaların ardından ara kararını verdi.

Kıraç'ın yurt dışı çıkış yasağı konularak serbest bırakılmasına, T.K.S'nin yurt dışı çıkış yasağının devamına ve tutuklama talebinin reddine karar verildi.

HAKİM KARŞI OY KULLANDI: DELİLLER KARARTILABİLİR

Heyet kararı oy çokluğuyla alırken Hakim Yeşim Can karşı oy kullandı.

Can, ret oyunun gerekçesinde delillerin karartılması ve kaçma şüphesi nedeniyle tutuklama talebini desteklediğini belirtti.

Bir sonraki duruşma 24 Şubat'ta 2023'te görülecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da mağdur lehine müdahil olduğu davada J.F.K'nin ailesinin karara itiraz etmesi ve tutuklama talebinde bulunması bekleniyor.

İstismara uğrayan 14 yaşındaki J.F.K'nin son 1 yıldır psikolojik tedavi gördüğü, içine kapandığı ve öfke patlamaları yaşadığı öğrenildi.