Et fiyatlarında son iki ayda yüzde 50'yi bulan artış lahmacun fiyatlarını da etkilerken, ilçeden ilçeye farklı fiyatlar tartışmaya neden oldu. Başakşehir'de 85 liraya satılan lahmacunu İstanbul Esenyurt'ta 20 liraya bulmak mümkünken, 40 liranın altındakilerin hileli olduğu öne sürüldü.

Esenyurt'ta 20 liradan satılan lahmacunun fiyatı Başakşehir'de 85 lirayı buluyor. Lahmacunun fiyatı Güngören'de 30 lira, Bağcılar'da 35 lira, Fatih Sultanahmet'te aynı sokakta bulunan bir restoranda 50 lira, diğerinde ise 30 liradan satılıyor.

"40 LİRANIN ALTINDA SATILAN LAHMACUNDA ET YOKTUR"

Esnaf değişken fiyatlarla ilgili, "Kira ve giderlerden kaynaklanıyor" açıklaması yaparken, uzmanlar lahmacunlarda kullanılan malzemeye işaret etti.

Gıda Laboratuvarları ve Gıda Denetçileri Derneği (GLADER) Başkan Yardımcısı Selman Bahadır Orhan, 40 liranın altında satılan lahmacunun içerisinde et olmadığını söyledi.

Klasik lahmacunda 50 gramdan az et kullanılamayacağını belirten Orhan, "Bu durumda 20 lira standart maaliyeti olur. Üzerine kar marjını koyduğunuz zaman para kazanmadan o iş yürütülemez. Sadece fiyat endeksli bakacaksanız 40 liradan aşağı lahmacun satılıyorsa içinde et olan bir lahmacun olması mümkün değil" dedi.

"SAKATATTAN HAVUCA KADAR HER ŞEY KATILABİLİYOR"

Orhan, lahmacunun her türlü hileye açık olduğunu ifade ederek, "Daha önce İstanbul'da yaptığımız çalışmalarda aldığımız numunelerde bu durumu görmüştük. Lahmacun her türlü hileye açık. İçerisinde soya fasulyesinden bitkisel proteinlere, kamufle edilmiş et tadı verilen tuzlara, sakatat, tavuk ürünlerinden, havucuna varana kadar her şeyin katılabildiğini görebiliyorsunuz" diye konuştu.

İstanbul dünyanın havacılık başkenti olacak İstanbul dünyanın havacılık başkenti olacak

"LAHMACUN 100 LİRAYA KADAR GİDİYOR"

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl ise, aradaki fiyat farkının hem kaliteden hem de semt değişikliğinden olabileceğini dile getirerek, "Lahmacun fiyatları 100 liraya kadar da gidiyor, 20 liraya kadar da düşüyor. Burada kararı verecek olan müşteri. Güngören'deki dükkan kirası giderleri ile Nişantaşı'ndaki yerin kirası aynı değil. Kullandığı malzeme çok önemli. Et fiyatı 300 liraya da var, 200 liraya da var" dedi.