Merkez Bankası, 2023 ve 2024 yıl sonu enflasyon tahminlerini değiştirmedi. 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 22,3, 2024 tahmini ise yüzde 8,8 olarak korundu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ikinci Enflasyon Raporu sunumunda açıklamalarda bulundu.

Kavcıoğlu, yükselen küresel enflasyon ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın gelişmiş ülkelerde finansal sistem üzerindeki risklerin artmasına yol açtığını belirtti. Kavcıoğlu, küresel çekirdek enflasyondaki düşüşün daha yavaş gerçekleştiğini söyledi.

Kavcıoğlu, "Türk bankacılık sektörü uyguladığımız bütüncül stratejinin desteğiyle güvenli ve sağlam görünümünü sürdürmektedir" dedi. 

"TÜRKİYE'NİN SANAYİ ÜRETİMİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER ORTALAMASININ ÜÇ KATINA YAKIN ARTTI"

Kavcıoğlu, sanayi üretimi verilerini şu sözlerle değerlendirdi:

"Ülkemiz yüksek büyümesini verimlilik artışıyla bir arada ilerletmeyi başarmıştır. Gelişmekte olan ülkeler, sanayi üretiminde toparlanmada gelişmiş ülkelerden daha iyi iş çıkarmıştır. Ülkemiz ise sanayi üretiminde gelişmekte olan ülkeler ortalamasının üç katına yakın artış kaydetmiştir."

İstihdam verilerindeki artışı hatırlatan Kavcıoğlu, "Türkiye son 2 yılda istihdamını en çok ülkeler arasında yer almıştır" diye konuştu.

DIŞ TİCARET DENGESİNDE İYİLEŞME BEKLİYOR

Kavcıoğlu, 2023'ün geri kalanının dış ticaret dengesinde iyileşme beklendiğini, cari dengenin ise korunacağı tahmininde bulundu.

Enflasyondaki düşüşün bir önceki Enflasyon Raporu sunumuna göre daha yavaş gerçekleştiğini söyleyen  Kavcıoğlu, işlenmemiş gıda, et ve süt ürünlerindeki fiyat artışlarına dikkati çekti.

Kavcıoğlu, enflasyonunun istikrarlı bir azalış eğilimi gösterdiğini ve enflasyonda maliyet kaynaklı baskılarının son dönemde büyük ölçüde ortadan kalktığını belirterek, "Enflasyonun ana eğilimine yönelik göstergelerimiz, fiyat artış oranlarındaki belirgin yavaşlamayı teyit etmektedir. Son dönemde çekirdek göstergeler Ekim 2021’den bu yana kaydedilen en düşük seviyelere gerilemiştir" ifadelerini kullandı.

Finansman maliyetlerinin düştüğünü kaydeden Kavcıoğlu, "TL ticari kredi faizleri 2022 Temmuz ayından itibaren politika faizimizle uyumlu olarak 18 puan civarında azalmıştır. 10 yıl vadeli TL menkul kıymet faizleri de 2022 Mart ayından bu yana gerileyerek 15 puana yakın düşüş göstermiştir" değerlendirmesini yaptı.

GIDA ENFLASYONU, YUKARI YÖNLÜ REVİZE EDİLDİ

Merkez Bankası, 2023 ve 2024 sonu enflasyon tahminlerini değiştirmedi. 2023 sonu enflasyon tahmini yüzde 22,3, 2024 tahmini ise yüzde 8,8 olarak korundu. Böylece yılın ikinci Enflasyon Raporu'nda da enflasyon tahminleri güncellenmedi.

Gıda enflasyonu tahmini ise 2023'te yüzde 22'den yüzde 27,9'a yükseltildi. Merkez Bankası, 2024'te ise yüzde 11,5 seviyesinde gıda enflasyonu bekliyor.

TÜİK'in nisan ayı verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 43,6, gıda enflasyonu ise yüzde 53 seviyesinde bulunuyor.