Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği’nin düzenleyeceği Onur Haftası etkinliklerine karşı bazı İslamcı dernekler ve Memur-Sen kampanya başlattı. Panellerin yapılacağı The Monard Otel programları iptal etti.

Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği’nden “5-11 Haziran’da gerçekleştireceğimiz 3.Mersin Onur Haftası-Yürüyüşü İslamcı-gerici gruplar tarafından hedef gösterildi. Yapılan tehditlere ve nefret söylemlerine karşı hakkımızı savunacağız ve gerekli hukuki süreci başlatacağız” açıklaması geldi.

Abidin Yağmur'un Mersin Yaşam'da yer alan haberine göre Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği, 3. Mersin Onur Haftası etkinliklerini 5 Haziran-11 Haziran tarihleri arasında yapacağını duyurmuştu. Hafta kapsamında yapılacak panellerden büyük kısmının The Monard Hotel’in salonlarında yapılacağı da bildirilmişti.

Milat gazetesinin, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir haberde Onur Haftası etkinliklerini hedef göstermesi üzerine bazı İslamcı gruplar ve Memur-Sen kampanyaya başladı. Etkinliklerin yapılacağı The Monard Hotel’i sosyal medya üzerinden hedef alan kampanyada otelin etkinlik programlarına salon vermemesi istendi.

Bu kampanya üzerine The Monard Hotel yönetininin, Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği’ne salon tahsis etmekten vazgeçtiği öğrenildi.

Memur-Sen Mersin İl Başkanı Abdulla Çelik, sosyal medya hesabından yazdığı mesajda, “Gündüz birkaç kere The Monard Oteli arayıp bu ahlaksızlığa karşı Memur-Sen olarak demokratik tepkimizi ortaya koyacağımı söylemiş ve numaramı bırakmıştım. Az önce Otelin Yönetim Kurulu Başkanı beni arayarak otellerindeki etkinliğin içeriğinin bu şekilde olduğunun bilgisinin kendilerine verilmediğini ve adı geçen programları iptal ettiklerini söyledi. Daha sonra Monard Otel kendi Facebook hesabından metin yayınlamıştır. Duyarlılıkları için teşekkür ederiz. Aynı duyarlılığı Eğitim-Sen ve Tabipler Odası’nın Mersin şubelerinden bekliyoruz” dedi.

Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği de sosyal medyada hesabından gelişmeleri duyurdu. Derneğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“5-11 Haziran’da gerçekleştireceğimiz 3.Mersin Onur Haftası-Yürüyüşü İslamcı-gerici gruplar tarafından hedef gösterildi! Milat gazetesinin yaptığı haberden sonra, İslami analiz internet gazetesinde de hedef gösterildik. Ensar Vakfı, Türkiye Gençlik Vakfı, İHH, MÜSİAD, AGD, Memur Sen, Cihannuma Derneği etkinlik yapacağımız mekanları ve oteli hedef alan toplu mesajları üyelerine gönderdiğini tespit ettik. 3. Mersin Onur Haftası öncesinde İslamcı-gerici gruplar yaptıkları çağrılar ile bizi ‘onursuz, ahlaksız’ ilan ederek yapılacak yürüyüşleri tehdit etti. Bu grupların savurduğu tehditler LGBTİ+’ların onurlu bir yaşam mücadelesine yöneltilmiş açık bir nefret söylemidir ve asla kabul edilemez. Onur Yürüyüşü, LGBTİ+’ların onurlu bir hayat taleplerinin simgesidir ve biz bundan asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha söylüyoruz. Kimsenin LGBTİ+ bireyleri ne tehdit etmeye, ne de onurlarına dil uzatmaya hakkı olamaz. Onur Haftası’na ve LGBTİ+’lara yönelik tehdit ve saldırı çağrıları, insan haklarının temel ilkelerini çiğneyerek ifade ve örgütlenme özgürlüğümüzü ihlali ediyor. Gerçekleştirilen hakaretlerle açıkça nefret ve ayrımcılık suçu işlenmektedir. Bu tehditler karşısında yetkililere düşen biz LGBTİ+ bireyler için adaleti ve güvenliği sağlamaktır. İnsan haklarına saygılı tutum alarak, barışçıl ve güven içinde bir Onur Haftası’nı gerçekleştirmemizi sağlaması gerekmektedir. Yapılan tehditlere ve nefret söylemlerine karşı hakkımızı savunacağız ve gerekli hukuki süreci başlatacağız. Yapacağımız suç duyurusunun ardından 5 Haziran Pazartesi günü Mersin Eğitim Sen şubesinde saat 12.00’da konuyla ilgili basın toplantısı gerçekleştireceğiz. Tüm insan hakları savunucularını dayanışmaya bekliyoruz. Şehirlerin kuytularında değil her yerindeyiz, alışın, buradayız!’