Kadın cinayetleriyle ilgili Netflix’e yapılmış bir Türk dizisi var. Dört bölümden oluşuyor. Her bir bölümde farklı bir güzel konu seçmişler.

Başlarında kadın komiserin olduğu bir birim, Mezarlık adı verilen çözülmeyen dosyaların yer aldığı birim olan bodrum katında kadın cinayetlerini çözmeye çalışıyorlar. Ve oldukça da başarılı oluyorlar.

İlk bölümde genç bir kadın annesiyle konuşuyor ve işi yüzünden aldığı ödülü sevinçle annesine gösteriyor, görüntülü konuştuğu telefonda. Annesi kızına ayrıldığı kocasını soruyor. İyi çocuktu, diyor. Bir daha düşünsen, kocana bir şans daha versen diyor. O sırada kapı çalıyor ve gelen kişi tarafından öldürülüyor.

Annenin bu sözü benim acayip sinirimi bozdu. Ve bana çok tanıdık geldi. O annenin sözlerinde birçok anneyi hatırladım.

mezarlik

Kızı işinin başarısını anlatırken, anne bunun eksik hatta yetersiz olduğunu düşünüyor. Çünkü kadının kocası yok. Ya da başarısız bir evliliği var. O yüzden anne kızına kocasını ve evliliğini hatırlatıyor.

Birçok kadın cinayetinde aileler kızlarının kocaları tarafından şiddet görmesini görmezden gelip, şiddet olayını normalleştiriyorlar. Her seferinde kadının kocasına bir şans tanımasını, kendi hatalarını sorgulamasını, hatta sabretmesini öğütlüyorlar.

Gündüz programlarından birinde bir olaya şahit oldum. 14 yaşında kız çocuğu tanıştığı erkekle evlenmiş. Ondan şiddet gördüğü için ayrılmak istiyor. Annesi diyor ki ben kızımla beni üzdüğü için küsmüştüm. Uzun süredir konuşmuyordum. Nedeni kızının onun istemediği bir evlilik yapması. Oysa kızı 14 yaşında evlenmiş. Hata dediği şeyi çocuk yaşında yapmış.

Kızı şiddet gördüğünde, kızına neyi paylaşamıyorsunuz, diye soruyor. Damadına neden dövüyorsun kızımı, diyor. Sanki şiddetin bir sebebi olmalı.

Erkekler sadece kadın oldukları için öldürüyorlar kadınları. Onları güçsüz görüyorlar. Fakat kadınların içinde yaşadığı toplumda sadece erkeklerin rolü yok, birlikte yaşadıkları insanlar da onların şiddete maruz kalmasına ortam hazırlıyor.

Benim telefonumda KADES uygulaması var. Uygulamayı indirdiğimi duyunca kocam çok şaşırdı. Kimin için lazım olacağı belli olmaz. Henüz hiç kullanmadım. Ama daha önce şahit olduğum şiddet karşısında polisi çağırdığım ya da olaya dahil olduğum oldu.

Siz de sessiz kalmayın, kendinize uygulanan gerek duygusal gerek fiziksel şiddete sebep bulmaya çalışmayın. Derhal ortamdan uzaklaşın.

Güzel günlerde görüşelim ve görüşmelerimiz iyiliklere vesile olsun.