Millet İttifakı’nda yer alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti’nin İzmir il başkanları Kemeraltı çarşısında bulunan Abacıoğlu Han’ında bir araya gelerek açıklama yaptı.

Açıklamada, bu sabah Millet İttifakı'na bağlı partilerin il başkanları ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in muhtarlarla bir araya geldiği aktarıldı.

CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, şunları kaydetti:

"Narlıdere Kaymakamlığı muhtarlara telefon açtırarak, seçim günü asla okullara giremeyeceklerini, okullarda olamayacaklarını, vatandaşlarla bir araya gelemeyeceklerini, bunu yasakladıklarını söylüyorlar. Yazılı olarak da bunu göndereceklerini söylüyorlar. Bugün muhtarlarla, muhtar dernekleri başkanlarıyla bir araya geldik. Muhtar dernekleri başkanlarımız da buna benzer baskılardan söz ediyorlar. Hiçbir kaymakam, hiçbir vali, Anayasa’nın dışında bir emir veremez. Kimseye emir veremez. Ayrıca muhtarlarımız, vatandaşın oyu ile seçilmişlerdir. O yüzden baskılara maruz bırakılamaz. Öncelikle valimize, kaymakamlarımıza seslenmek istiyoruz; muhtarlarımıza baskı yapmaktan vazgeçin.”

'TEMİZ BİR SEÇİM İÇİN HEP BERABER SARFEDELİM'

Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran ise yaşananların hükümetin kaybetme telaşının bir ifadesi olduğunu dile getirerek, "Muhtarlar görevlerini yapıyorlar, tedirgin olmasınlar. Seçimler sağlıklı bir şekilde sonuçlanacaktır ve günün sonunda gülen milletimiz olacaktır” dedi. Sadece muhtarlar özelinde değil Türkiye genelinde hiçbir soru işaretine sebebiyet vermeyen bir seçim istediklerini vurgulayan İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu ise tüm kamu kurumlarındaki yetkililere seslenerek, "Temiz bir seçim için hep beraber çaba sarf edelim" ifadelerini kullandı. Gelecek Partisi İl Başkanı Onur Sivaslı "Bugün muhtarlarımıza bir araya geldik. Gördük ki muhtarlarımızın yaşadıkları kaygı ve sorunlar var. Vatandaşlarımız oy kullanırken, bazen seçmen kağıdını kaybetmiş olanlar oluyor, bazen oy kullanacağı yeri bilmeyenler oluyor, muhtarlarımız da bu konuda insanların sandıklar gitmesi ile ilgili çalışmalar yürütüyorlar ama bunun engellendiğini gördük" diye konuştu.

'OY ATTIĞINIZ SANDIKLARI SİZLER DE GÖZLEMLEYİN'

Demokrat Parti İzmir İl Başkanı Serdar Faralyalı ise İzmirli seçmenden iki ricada bulunarak, "Rakibimize oy verenler sizin mahalle arkadaşınız, esnafınız, iş arkadaşınız, onlarla bizim kuramayacağımız etkileşimi belki siz kurabilirsiniz. Bir kişiyi bile ikna etsek kârdır. İkinci ricam ise; oy verme işlemi bittikten sonra sandıklara giderek oyların sayılmasına gönüllü olarak müşahitlik edelim” ifadelerini kullandı. DEVA Partisi İzmir İl Başkanvekili Egemen Pamukçu da "Oy attığınız sandıklara giderek lütfen yapılan sayımı sizler de gözlemleyin. Bu, her vatandaşın anayasal hakkıdır. Hiçbir devlet kurumu buna engel olmaz. Bizim İzmirlilerden beklentimiz bu… Beraber güçlüyüz, İzmir de bizimle olursa daha da güçlü olacağız" dedi.