Palu ailesi davasında tahliye kararı Palu ailesi davasında tahliye kararı

HDP’li Ferhat Encü’ye polis tarafından tokat atılmasını protesto için gittiği partisinin İstanbul İl Başkanlığı binasına alınmayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, polis ablukasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sancar,  “Korkunun tablosunu yapabilir misiniz diye sorarsanız, işte bu tablo, korkunun tablosudur” dedi.

HDP’lilerin, partinin İstanbul İl Eş Başkanı ve eski Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’ye bir polisin tokat atmasını Kadıköy’de protesto etmek istedi, ancak müdahale eden polis buna izin vermedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve milletvekilleri, sokakta polis ablukasına alındı. Polis, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da ilçe başkanlığından çıkışına bir süre izin vermedi.

Müdahale sırasında yaklaşık 70 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

SANCAR: KORKUNUN TABLOSUNU ÇİZEBİLİR MİSİNİZ DERSENİZ, İŞTE BU

Polisin engellemesiyle karşılaşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar ve İl Başkanlığı’na gitmek için ilçe başkanlığından çıkışına bir süre izin verilmeyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İl Başkanlığı önünde açıklama yaparak kendilerine uygulanan engellemeyi kınadılar. Sancar yaptığı açıklama şunları söyledi:

“Bugün Kadıköy sokaklarında uygulanan bu ablukanın bir tek adı var: Korkunun tablosu. İktidarın korkusunun tablosudur bu. Evet, korkunun tablosunu yapabilir misiniz diye sorarsanız, işte bu tablo, korkunun tablosudur. Neyden korkunun, kararlı demokrasi mücadelesinden. İnatçı, ısrarcı özgürlük mücadelesinden korkunun tablosudur. Neden korkuyorlar, çünkü suç imparatorluğu yarattılar. Bu suç imparatorluğuna karşı en etkili, en kararlı, en tavizsiz mücadeleyi veren HDP’yi ve bileşenlerini ittifaklarını engellemek istemelerinin nedeni, bu tabloyu değiştirecek gücün burada olduğunu bilmeleridir. Bu haksızlığın, bu zulmün hesabı önce sandıkta, sonra adalet önünde mutlaka sorulacaktır. Sandıkta hem o tokadın hesabı sorulacak, hem bu zulüm düzenine en kuvvetli cevap verilecek.”

BULDAN: TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ GÖSTERGESİ

HPD Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da açıklamasında, iktidarın yürüyüş ve gösteri haklarına tahammülü olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“AKP hükümetinin, ondan emir alan kolluğun saldırısıyla ve ablukasıyla, saldırısıyla bir kez daha karşı karşıya kaldık. Dün burada, İstanbul’da, bir yıla yakındır adalet arayan annelerin açıklamasına izin verilmedi. Anneleri darp ederek gözaltına aldılar. Yine annelerimizin yanındaki genç arkadaşlarımızı darp ederek gözaltına aldılar. İstanbul İl Eş Başkanı’mız Ferhat Encü’yü yüzüne tokat atılarak darp ettiler ve gözaltına aldılar. Bu, Ferhat Encü’ye yapılan haksızlığın, hukuksuzluğun ve bununla birlikte sadece Ferhat Encü’ye değil, İstanbul halkının iradesine, Roboski halkının iradesine, faili meçhullere ve yakınlarını katledilenlere yapılan tahammülsüzlüğün bir göstergesiydi.”