EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan Selçuk Mızraklı'nın ailesine dayanışma ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Akdeniz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yönelik "terör soruşturmasına" ve Soylu’nun Selçuk Mızraklı hakkındaki sözlerine atıf yaparak, “İstanbul Diyarbakır’ı yanına almadan bu saldırıları püskürtemez” dedi.

Ercüment Akdeniz ve beraberindeki heyet, görevden alındıktan sonra tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’nın eşi Zeynep Mızraklı ve ailesini ziyaret etti.

Akdeniz, ziyarette Selçuk Mızraklı’ya verilen 9 yıl 8 aylık cezanın Yargıtayca bozulması sonrası hukuki sürecin nasıl işleyeceğine dair bilgi aldı. Mızraklı ve hücre arkadaşı Selahattin Demirtaş’ın durumuna ilişkin bilgi veren Zeynep Mızraklı, “Enerjileri çok iyi, umutlular. Umarım onların hissiyatı ülkeye yansır” dedi.

'İKTİDAR, KENDİSİ DIŞINDAKİ HERKESİ TERÖRİST GÖRÜYOR'

Ziyarette konuşan Akdeniz, Diyarbakır ve Bölge illerinin yıllardır kayyumla yönetildiğini anımsatarak şunları söyledi:

“Diyarbakır’da ve Bölge illerinde, atanan kayyumlarla bir model oluşturuldu. Şimdi İBB'de bir 'terör soruşturması' açtılar. İktidar kendi dışındaki herkesi terörist görüyor. İBB’ye yönelik kuşatma aslında kayyuma giden başka bir biçim. Ben ve partim, ilk andan itibaren Ekrem İmamoğlu hakkında verilen kararın karşısında durduk. Diyarbakır’ın da yanında durulması gerektiğini bilerek buradayız. İstanbul, Diyarbakır’ı yanına almadan bu saldırıları püskürtemez.”

DAYANIŞMA VE ORTAK MÜCADELE VURGUSU

Selçuk Mızraklı’nın geçtiğimiz günlerde Evrensel’e verdiği röportajda söylediği "İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder" sözlerini hatırlatan Akdeniz, “Hem Emek Partisi olarak hem de Emek ve Özgürlük İttifakı olarak 2022 yılında çok yoğun bir hazırlık yaptık. 2023 eşitlik, adalet ve özgürlüğe bir adım daha yaklaştığımız bir yıl olacak. Dayanışmanın, birlikte mücadelenin güçlenmesi lazım. Karşı karşıya olduğumuz saldırılar karşısında yüksek dayanışmaya ihtiyacımız var” dedi.

'YAKIN GELECEKTE HER ŞEY DEĞİŞECEK'

Dayanışmanın güç verdiğini söyleyen Zeynep Mızraklı ise “Gerçekten bu süreçte bu çok önemli: Dayanışma, birlik ruhu. Her şey ellerinde, çok sayıda saldırı var ve insanların birlikte hareket etmesinin önüne geçmeye çalışıyorlar. Bu birliği bozmak, dayanışmayı kırmak ve korkuyu perçinlemek istiyorlar. Bu dayanışma, bu güç birliği çok önemli. Eminim yakın gelecekte her şey değişecek” diye konuştu.

Ziyarette Ercüment Akdeniz, Zeynep Mızraklı ve ailesine barışın sembolü olarak zeytin ağacı hediye etti.