HDP İstanbul İl başkanlığı önünde yapılmak istenen eylemde HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve HDP milletvekillerinin polis ablukası altına alınmasına DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'ndan da tepki geldi.

DEVA lideri Babacan, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, "Bir siyasi parti genel başkanının, kendi ilçe binasına girerken engellenmesi kabul edilemez. HDP Eş Genel Başkanı Sayın Mithat Sancar'a ve partili arkadaşlarına yapılan hukuksuzluğu reddediyorum. Demokratik siyasete engel olmak alışkanlık haline getirilemez. İzin vermeyeceğiz" dedi.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu da mesajında, “Demokrasi tatile mi çıktı? Bir siyasi parti genel başkanına karşı polis ablukası kabul edilemez. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'a yapılan engelleme hukuksuzdur. Ankara’da HDP’ye heyet göndermek, İstanbul’da bu hukuksuzluğu yapmak iki yüzlü siyasetin son örneğidir” ifadelerini kullandı.

"Hizbullahçıyız, kafalarını keseriz" diyen kişi serbest bırakıldı "Hizbullahçıyız, kafalarını keseriz" diyen kişi serbest bırakıldı

Sancar beraberindeki HDP'liler polis ablukasına tepki gösterirken bir açıklama da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından açıklama yaparak, "Hiçbir siyasi partinin genel başkanı, hiçbir şart altında, talimat üzerine polis ablukasıyla muhatap edilemez! HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’a yönelik bu ayıbı kınıyorum" dedi.